צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  צ'יאנג ראי

  מחוז צ'יאנג ראי הוא אזור בצפון תאילנד .

  ערים
  1 צ'יאנג קונג – שער ללאוס
  2 צ'אנג ראי – בירת המחוז
  3 צ'יאנג סאן – עיר היסטורית ממש דרומית למשולש הזהב
  יעדים אחרים
  דוי טונג – וילות מלכותיות ומקדש בראש הר עם נופים מדהימים ו(כך אומרים) עצם הבריח של הבודהה
  משולש הזהב – קצת מלכודת תיירים, אבל מוזיאוני האופיום שווים ביקור
  מיי סאי – העיר הצפונית ביותר בתאילנד, טיולי יום למיאנמר
  מיי סאלונג – נוסדה על ידי לאומנים סינים שנמלטו לאחר תבוסתם במלחמה
  פו צ'י פא – אחת הפסגות הגבוהות ביותר של צפון תאילנד, המציעה נופים יוצאי דופן

  רקע
  אוכלוסיות חיו בצ'אנג ראי מאז המאה ה-7 והיא הפכה למרכז ממלכת לאנה תאילנד במהלך המאה ה-13. האזור, העשיר במשאבי טבע וטקסטיל, נכבש על ידי הבורמזים עד 1786.

  משולש הזהב של מחוז צ'יאנג ראי הגובל בלאוס ובורמה היה פעם מרכז ייצור האופיום שהשפיע רבות על שיטות תרבות ואורחות חיים. עד היום, חמולות שלמות חיות יחד בבתי במבוק ולכל כפר יש אופי אישי משלו.

  המחוז עשיר באטרקציות טבעיות ועתיקות, עדות לתרבויות העבר שלו. זה גם ביתם של שבטי גבעות שונים העוקבים אחר דרכי חיים מרתקות. צ'אנג ראי היא גם שער תיירותי לבורמה ולאוס.

  גיאוגרפיה
  צ'יאנג ראי הוא המחוז הצפוני ביותר של תאילנד. הוא תופס את אגן נהר קוק הרבה מעל פני הים בשטח של כ-11,678 קמ"ר. זה כ-785 ק"מ מבנגקוק. ברובו הררי, הוא מגיע לנהר המקונג מצפון וגובל גם במיאנמר וגם בלאוס.

  תרבות

  צ'יאנג סאן, מיי צ'אן ודוי מיי סאלונג הם שלושה מקומות שונים באופן מהותי. התרבות העשירה של צ'יאנג סאן הושפעה מאוסף כתבי הקודש והמקדשים הבודהיסטים שלה. פעם זו הייתה בירת המחוז. המוניטין של מיי צ'אן נובע מעבודות יד הכסף והשבטיות שלה. פעם לא הוכרה רשמית על ידי ממשלת תאילנד, דוי מיי סאלונג הוא אזור KMT (קוומינטאנג) סיני הידוע ביופיו הטבעי ובתרבות היונאנית הייחודית. מלבד דיוויזיית הרגלים הסינית ה-93 של צבא קומינטנג, כמה מיעוטים אתניים אחרים התיישבו באזור כולל הטאי יאי, טאי לו, טאי קואן וטאי יואן.

  אנשים
  באקהה יש האוכלוסייה הגדולה ביותר מכל שבט גבעות באזור. מקורם בטיבט ובדרום סין, הם שוכנים על קרקע גבוהה, כ-1,200 מ' מעל פני הים. בכפרים שלהם הם בונים שערי רוח כדי להגן על עצמם מפני רוחות רעות.
  צ'ין הור , קומינטנג לשעבר שמצא מקלט באזור, בעיקר דוי מיי סאלונג.
  המונג מדרום סין, העדיפו קרקע גבוהה. הם מגדלים בעלי חיים ומגדלים אורז, תירס, טבק וכרוב. הם ידועים ברקמה ובכסף שלהם.
  קארן חיה בעמקים ובגדות הנהר של האזור.
  Khon Muang הם אנשי עיר שהגיעו לתאילנד מצ'אנג מאי, למפון, לממפנג ופראה. מבחינה תרבותית, הם מעצבים את בתיהם בקומה אחת בלבד עם עיטורי גמלונים מעץ הנקראים ka-lae . הם ידועים באומנות שלהם בגילוף עץ, אריגה, כלי לכה וכלי נגינה.
  לאהו הגיע לתאילנד מיונאן וחי באזורים גבוהים. הם ידועים בתור ציידים ונוטעים.
  ליסאו מדרום סין וטיבט ידועות בלבוש הצבעוני שלהן ובבניית בתי המגורים שלהן על כלונסאות. הם קוטפים אורז ותירס והם ציידים מיומנים.
  טאי לו מתגוררים בבתי עץ לחדרי יחיד הבנויים על רציפים גבוהים. הם אורגים מיומנים.
  טאי יאי בורמזי במקור, קציר אורז, חווה, גידול בקר ומסחר. הכישורים שלהם טמונים באריגה, כלי חרס, גילוף בעץ וכלי ברונזה.
  יאו מתגורר על צלע הרים ומגדל תירס וגידולים אחרים. הם נפחים, צורפים ורוקמים מיומנים.

  דרכי הגעה
  במטוס
  לצ'אנג ראי ( CEI IATA ) יש טיסות לבנגקוק , צ'אנג מאי וקונמינג .

  ברכבת
  תחנת הרכבת הקרובה ביותר נמצאת בצ'אנג מאי .

  באוטובוס
  את הנסיעה של 12 שעות מבנגקוק ניתן לעשות באוטובוסים ממוזגים שמקורם במסוף האוטובוסים הצפוני (Mo Chit) מדי יום.

  יש שירותים ממסוף האוטובוסים של צ'אנג ראי למחוזות שונים בצ'אנג ראי.

  ברכב
  Hwy 1 (Phaholyothin Rd) הוא הכביש הראשי במחוז צ'יאנג ראי. הוא עובר באזורים של מחוזות Phan Mae Lao, Muang, Mae Chan ו-Mae Sai. לאורך הכביש המהיר, ישנם קישורים למחוזות אחרים במחוז, כגון Rte 108 ל-Mae Suai, Rte 1126 ל-Pa Daed, Rte 1233 ל-Wang Whai ו-Rte 1016 ל-Chaing Saen.

  מבנגקוק סעו בכביש 32 לסינגבורי, ואז קחו את Hwy 11 ל-Phare, ואת Hwy 1103 לצ'אנג ראי. אורך המסלול 829 ק"מ.


  באוטובוס
  יש שירות אוטובוסים הגון מספיק במחוז, אבל באזורים מרוחקים יותר, songthaews (רכבי איסוף נוסעים ציבוריים) הם הנורמה.

  מה יש לראות?
  המבקרים בצ'אנג ראי יכולים לצפות לראות כמה נופים מרהיבים של הרים ועמקים, תוך שהם בורכו במזג אוויר מצוין שהוא הרבה יותר קריר מאשר במישורים המרכזיים.

  מבקרים רבים בוחרים לבלות חלק מזמנם בצ'אנג ראי בביקור בשבטי גבעות מרתקים כמו האקהה, ליסאו, המונג, לאהו, קארן, מיאן ויאו. מבקרים רבים הולכים עם מדריך מוסמך, אבל אחרים פשוט הולכים בכוחות עצמם. אפשר ללון עם תושבי הכפר. נוסעים בודדים שאינם הולכים עם מדריך צריכים להישאר עם ראשי הכפר; תרומה קטנה תתקבל בברכה.

  למרבה הצער, כמה אופורטוניסטים מנצלים את אנשי שבט הגבעות כדי להוציא כסף מתיירים. כפר ממש ליד הכביש בין מיי סאי לצ'אנג ראי ( פוקדים אותו מיניבוסים של תיירים שחוזרים ממשולש הזהב ) נמצא בבעלות פרטית, ובעוד שהכניסה לכפר חופשית, ביקור באנשי קארן ארוכי הצוואר שם עולה 200 באט. רוב התיירים (והתרמילאים) כבר שילמו את המחיר הזה בחבילת הטיול שלהם, מתוך מחשבה ש-1,000 באט או יותר לטיול יום זה "זול". הקארנס הבורמזי המסכן שעובד שם למען תיירים מקבל רק חלק זעיר מהכסף. ביתם, בורמה ( מיאנמר), היא אחת המדינות העניות בעולם. זו רק מלכודת תיירים. עדיף לבקר בכפר קארן מרוחק אבל אמיתי מאשר לעזור לאנשים עשירים להרוויח כסף מהעניים.

  כאשר מטיילים מחוץ למסלול ההולכים ומתרחקים משבטי גבעות, אפשר לישון בכל מקדש, אבל שוב תרומה קטנה תתקבל בברכה.

  קפה דוי צ'אנג (צפונית למאי סואי). קפה נהדר שגדל וקלוי בהרים. זה אורגני והחקלאים מחזיקים ב-50 אחוז מהחברה. הם גם מכינים את Wild Thai Civet Coffee. ליד חברת הקפה יש בית קפה בו ניתן להזמין כוס קפה וגם לקנות שקית פולי קפה. נסה גם את הדבש שלהם.
  דוי נאנג נון (הר אישה ישנה) (ברובע Mae Chan בצד W של הכביש המהיר בין צ'אנג ראי למאה סאי). הצללית של רכס ההרים לובשת צורה של אישה שוכבת עם שיער ארוך כאשר רואים אותה מזוויות מסוימות. יש נקודת תצפית ב-Mae Chan שממנה ניתן לצפות בצורה הטובה ביותר ב"גברת הישנה" במזג אוויר טוב. ישנן מספר מערות ומסלולי מים בגבעות הקרסטיות הללו. Tum Luang ו-Khun Naam Nang Non, פותחו כאטרקציות תיירותיות.
  דוי וואווי (צפונית למאי סואי). קהילה סינית בחלק הצפוני של תאילנד. וואווי היא אחד מאזורי ייצור התה הגדולים בתאילנד. אפשר לבקר בכפר, לטעום מהתה ולקנות תה. אפשר גם לבקר במטע התה.
  משולש הזהב (Samliam Thongkum או สามเหลี่ยมทองคำ). הנקודה בה נפגשות תאילנד, מיאנמר ולאוס. היא הייתה ידועה לשמצה בסחר בסמים שלה עד שממשלת תאילנד המלכותית ניקתה את האזור והפכה ליעד תיירותי.
  עמוד הדגל הגבוה בעולם (מחוז צ'יאנג סאן). במחוז צ'יאנג סאן אמור להיות תורן הדגל הגבוה בעולם מתישהו בשנת 2017. גובה המוט יהיה 189 מ', שווה ערך לבניין בן 63 קומות. מטרתו לקדם את התאילנדיות והזהות התאילנדית. תורן הדגל יהיה בפארק עם מוזיאון ומרכז למידה.


  מסלולי טיול
  צ'אנג מאי לצ'אנג ראי תוך 3 ימים סיור בן 3 ימים שמתחיל מצ'אנג מאי ועובר דרך דוי אנג קאנג, פאנג, ת'טון, דוי מיי סאלונג, מיי סאי, משולש הזהב, ומסתיים בצ'אנג מאי.


  מה יש לעשות?
  התנדבות – לימוד אנגלית לילדי שבט הגבעות Akha (כנראה שבט הגבעות העני ביותר בתאילנד) או עזרה באתר האינטרנט שלהם. חדרים חינם בבית Akha Hill וארוחת צהריים סיפקו MF בבית הספר. אתה משלם עבור ארוחת הבוקר, ארוחת הערב, המשקאות.