צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  איוטאיה

  איותאיה (อยุธยา), השם המלא Phra Nakhon Si Ayutthaya ( พระนครศรีอยุธยา ), היא בירה עתיקה ועיר מודרנית בצפון תאילנד בצפון בנגקוק 5 ק"מ . קרבתה לבנגקוק הופכת את העיר הזו המונה 51,000 איש (2020) ליעד פופולרי לטיולי יום עבור מטיילים מהבירה.

  נוסדה בסביבות 1350, Ayutthaya הפכה לבירה השנייה של סיאם אחרי Sukhothai. הוא נקרא על שם העיר Ayodhya בהודו , שם האגדה מספרת על ראמה, אחד האווטרים של ההינדולאל וישנו, הייתה עיר הבירה שלו, וששלטונו נחשב על ידי ההינדים כהתגלמות של ממשל תקין וחברה מוסרית. לאורך מאות השנים, מיקום אידיאלי בין סין, הודו והארכיפלג המלאי הפך את איוטאיה לבירת המסחר של אסיה ואפילו העולם. עד שנת 1700 הפכה איותאיה לעיר הגדולה בעולם עם סך של מיליון תושבים. סוחרים בינלאומיים רבים הפליגו לאיוטאיה, מאזורים מגוונים כמו העולם הערבי, סין, הודו, יפן, פורטוגל, הולנד וצרפת. סוחרים מאירופה הכריזו על איוטאיה כעיר הטובה ביותר שראו אי פעם. מפות הולנדיות וצרפתיות של העיר מציגות פאר עם ארמונות עמוסי זהב, טקסים גדולים ומשט ביקור של ספינות מסחר מכל רחבי העולם.

  כיום, רק שרידים בודדים נותנים הצצה לעיר המרשימה שהם ודאי ראו. שרידיו מאופיינים ב-prang (מגדלי תשמישי קדושה) ובמנזרים גדולים. רוב השרידים הם מקדשים וארמונות, שכן אלו היו המבנים היחידים שהיו עשויים מאבן באותה תקופה. הערך התרבותי הגדול של חורבות איוטאיה הוכר רשמית בשנת 1991, כאשר העיר ההיסטורית הפכה לאתר מורשת עולמית של אונסק"ו . הפופולריות שלו בקרב תיירי פנים התפוצצה מאז 2018 בשל הפופולריות הגורפת של הדרמה ההיסטורית התאילנדית Love Destiny , שהתרחשה באיוטאיה של המאה ה-17.

  התמצאות

  Ayutthaya הוא אי במפגש של שלושה נהרות: נהר צ'או פראיה, נהר לופבורי ונהר פא סאק. מכיוון שתחנת הרכבת נמצאת בגדה המזרחית מול האי, רוב המבקרים יצטרכו לחצות את הנהר בסירת מעבורת. הניווט ברחבי האי אינו קשה במיוחד: U Thong Rd הוא כביש טבעתי המקיף את האי לחלוטין. ניתן למצוא את רוב חורבות המקדש בפינה הצפון מערבית של האי, בעוד מקומות לינה וחיי לילה מקובצים בצפון מזרח. מכיוון שלא הורשו עמים לא-סיאמיים לחיות בתוך חומות העיר, ניתן למצוא שרידים של לאומים זרים מחוץ לאי.

  דרכי הגעה

  ברכב

  מבנגקוק ניתן להגיע לאיוטאיה בדרכים שונות:

  • קחו את Hwy 1 (Phahon Yothin) דרך Pratu Nam Phra In ופנו אל Hwy 32, לאחר מכן, פנו שמאלה ל Hwy 309 עד Ayutthaya.
  • קחו את Hwy 304 (Chaeng Watthana) או Hwy 302 (Ngam Wong Wan), פנו ימינה אל Hwy 306 (Tiwanon), חצו את Nonthaburi או Nuanchawi Bridge עד Pathum Thani, המשיכו בכביש Hwy 3111 (Pathum Thani-Sam Khok-Sena) ופנו ימינה. ב-Sena אל Hwy 3263 עד Ayutthaya.
  • קחו את Hwy 306 (Bangkok-Nonthaburi-Pathum Thani), בצומת Pathum Thani Bridge, פנו אל Hwy 347 ו-3309 דרך Bang Sai Royal Folk Arts and Crafts Centre, Bang Pa-In, אל Ayutthaya.
  • קחו את Expy 9 (הכביש המהיר Si Rat) דרך Nonthaburi–Pathum Thani ורדו לכביש 1 למרכז האמנויות והמלאכות העממיות של Bang Sai, פנו שמאלה אל Hwy 3469 לכיוון Bang Pa-In ופנו ימינה בצומת Worachet ל-Ayutthaya.

  ברכבת

  הדרך הזולה והנופית ביותר להגיע לאיוטאיה היא ברכבת. הרכבת פועלת כל שעה בערך מבנגקוק הואלמפונג דרך דון מואנג לאיוטהיה, לוקח 80 דקות עד שעתיים. המחירים הם 15 באט לרכבת מחלקה שלישית, רגילה, ללא מזגן, ללא מושב שמור; 20 באט לרכבת מחלקה ג', "מהירה", ללא מזגן, ללא מושב שמור; 65 באט לרכבת רגילה, ללא מזגן, מושב שמור, 245 באט ל"רכבת מהירה", מיזוג אוויר, מושב שמור, ו-345 באט לרכבת אקספרס מיוחדת, עם מזגן, ארוחה, מושב שמור. בשעות העומס הרכבות עמוסות להחריד, אבל העומס הוא פנימה לבנגקוק – טיולי יום שיגיעו החוצה יתחמקו מזה. ראה אתר רכבות תאילנד ללוח זמנים ותעריפים.

  רכבות מבנגקוק דרך Ayutthaya ממשיכות מזרחה לאובון ראצ'אתאני (7 ביום, 7 שעות), צפונה ל- Lop Buri , Phitsanulok (עבור Sukhothai ), למפון וצ'אנג מאי (5 ביום, 10 שעות), וצפון מזרח לנונג קאי ות'ה. Naleng עבור Vientiane בלאוס (3 או 4 ביום, 8 שעות). יש ישנים בכל המסלולים האלה.

  תחנת הרכבת היא הגדה המזרחית של הנהר, לא באי. יש גשר עם שביל הליכה ממש מדרום. לחלופין קחו שיט קצר במעבורת – חצו את הכביש הראשי ויורדים ברחוב הקטן ישר קדימה. מעבורות יוצאות כל כמה דקות ועולות 5 באט. טוק-טוק מהתחנה אמור לעלות לא יותר מ-100 באט לשני אנשים.

  באוטובוס

  ממסוף האוטובוסים הצפוני
  אוטובוסים פועלים כעת כל 20 דקות בערך ממסוף האוטובוסים הצפוני של בנגקוק ישירות לאיוטאיה. נסיעה זו מתוכננת להיות כשעה וחצי, אך אפשר לפחות שעתיים לנסיעה מכיוון שהאוטובוסים עוצרים לעתים קרובות למדי ולעיתים קרובות יש פקקים בכבישים החוצה/אל בנגקוק.

  ממסוף האוטובוסים הדרומי 

  יש מיניבוסים לרנגסיט, בצפון בנגקוק. ברנגסיט עוצרים בצומת כביש מהיר, שם ניתן לעבור ישירות למיניבוס אחר הנוסע לאיאתאיה. זמן נסיעה כולל 1½-2 שעות.

  מתוך קנצ'נבורי 

  מקנצ'נבורי , קחו אוטובוס מקומי מתחנת האוטובוס המרכזית ל- Suphanburi  (שעתיים), ולאחר מכן אוטובוס מקומי נוסף לאיוטאיה (1.5 שעות). 

  באיוטאיה, תחנת האוטובוס המרכזית של BKS נמצאת בצד הדרומי של רחוב Naresuan ליד שוק צ'או פרום. גם songthaews ל- Bang Pa-In יוצאים מכאן. עם זאת, כמה אוטובוסים מהמחלקה הראשונה לבנגקוק יוצאים מהצד הצפוני של הכביש כ-500 מ' מערבה, בצד השני של החלונג (תעלה); קל לזהות את התור לאוטובוסי מיזוג אוויר.

  במיניבוס 

  שירות מיניבוס נוח (יכול להיתקע בפקק, אבל לא עוצר כמו אוטובוסים רגילים) פועל מול מסוף האוטובוסים הצפוני , בצד השני של הכביש.

  העלות היא 70 באט (פברואר 2020) ולוקח 1-1.5 שעה. במיניבוסים אין הרבה מקום לתיקים גדולים, ועליכם לחכות עד שהאוטובוס יתמלא במלואו.

  ניתן לארגן מיניבוסים מקנצ'נבורי על ידי בתי הארחה או כל מפעילי טיולים.

  בסירה  

  סירות שייט עוברות במעלה הנהר מבנגקוק , ולעתים קרובות עוצרות בקו קרט ובנג פא-אין לאורך הדרך. תצטרכו להזמין מקום מראש מכיוון שאין שירותים קבועים, רק טיולים לתיירים. מדובר בטיול ארוך למדי (לפחות יום אחד שלם) וחלק מהסירות הגדולות מציעות סיורי לילה (יקרים).

  נסיעה בסירה לאיוטאיה פופולרית בקרב זרים מכיוון שהיא חושפת את היופי ואורח החיים של האנשים משני צדי נהר צ'או פראיה, ומזכירה גם את החיים בתקופת ממלכת איוטאיה כאשר נהר הצ'או פראיה שימש ככביש מהיר למסחר. עם מדינות זרות. 

  באופניים 

  רכיבה על אופניים ברחבי ההריסות היא הדרך המהנה ביותר לבלות את היום. הפארק הארכיאולוגי נגיש בקלות וניתן לניהול על אופניים גם אם אינכם בכושר במיוחד. השבילים סלולים והמרחקים בין המקדשים קטנים. אתה יכול לשכור אופניים. האופניים לא בהכרח מתוחזקים היטב, אז הקפידו שהם עובדים כמו שצריך (גלגלים יציבים ומנופחים, מושבים מותאמים לגובה שלכם ומחוברים היטב, כידון לא מחליק); חנויות טובות יתנו לך גם מנעול אופניים. יש חנות אופניים טובה ישירות מול תחנת הרכבת.

  הפארק נפתח בשעה 07:30. מומלץ להתחיל את הסיור מוקדם, לפני שקבוצות הטיולים מגיעות מבנגקוק. קח איתך בקבוק מים גדול.

  • ב-Soi 2 (שם נמצאים רוב בתי המלון והמסעדות לתיירים) יש מתקני השכרת אופניים רבים. כולם נמצאים זה ליד זה כך שיהיה קל למצוא את האופניים הטובים ביותר עבורך.
  • Tour With Thai (TWT) (לפני טוני'ס גסט האוס [לא רחוק מתחנת המיני-אוטובוס ב-Soi 2]) יש אופניים גדולים וקטנים להשכרה ומושב לילד קטן להשכרה. אם חסר לכם זמן, תוכלו לשכור כאן אופנוע.

  tuk-tuk 

  לחילופין, תוכלו להתנייד בעיר בטוק-טוק (רכב תלת גלגלי ממונע). הטוק-טוקים של Ayutthaya גדולים יותר מהמגוון בבנגקוק ותוכלו לדחוס בקלות שישה אנשים על ספסלים הפוכים. רק נהגי טוק-טוק "רשמיים" יכולים לאסוף נוסעים מתחנת הרכבת. אתה יכול לאמת את הסטטוס שלהם על ידי חיפוש התמונות/שם שלהם בלוח "פקידי תיירות" המוצג בקצה הדרומי של הרציף. אנשים אלה נדרשים לגבות/לעבוד עבור תעריפים קבועים אך בדרך כלל ניתן להתמקח על כך עד למחיר מעט נמוך יותר.

  אתה יכול גם לסמן לטוק-טוקים מהרחוב ולנסות לשכור אותם. רוב הנהגים נושאים עימם ערימה של גלויות המציגות את האתרים המפורסמים של העיר כדי להקל על התקשורת. הם גם רגילים למסלול הסטנדרטי על המקדש. אם יש לך מפה, תוכל להצביע על כל אחד מהיעדים שתרצה לראות ולעתים קרובות הם יציגו מחיר טיול ויחכו לך בכל תחנה. נראה כי 200 באט לשעה היא נקודת המוצא עבור טוק-טוקים תיירים שאוספים תרמילאים הרחק מהתחנה, אם כי ייתכן שניתן יהיה להתמקח על מחיר נמוך יותר.

  אם אתם נכנסים לעיר באוטובוס מיני, ישנה אפשרות שהנהג שלכם יוריד אתכם בטוק-טוק שמציע לקחת אתכם מסביב לוואטים. ייתכן שלנהג יש ספר מלא בעדויות חיוביות במגוון שפות שונות מתיירים שהיו נוסעי העבר שלו. אל תתנו להערות החיוביות הללו לשכנע אתכם אחרת, פשוט תגידו "לא, תודה" ותמשיכו למצוא נהג טוק-טוק אחר איתו תוכלו לנהל משא ומתן על תעריף הוגן.

  מאיוטאיה ניתן לקחת מיני-אוטובוסים מתחנת הרכבת לתוך העיר. לנסיעה בין Ayutthaya ל-Bang Pa-in, מיני-אוטובוסים יוצאים בקביעות משוק הנשף של צ'או, צ'או פרום Rd החל מהשעה 06:00.

  נהג אופנוע 

  אם אתה לבד, השימוש בנהג אופנוע יכול לעלות פחות מטוק-טוק (אם כי עם פחות יכולת נשיאת מזוודות). לדוגמה, כדי לסייר בחורבות הרחוקות יותר, תוכל לנהל עלות נמוכה יותר לשעה מנהג אופנוע מאשר נהג טוק-טוק. קל לזהות אותם – מעילי היי-Vis כתומים עם מספר גדול של אחת או שתי ספרות עליהם. לעתים קרובות ניתן למצוא אותם מסתובבים ברחוב Pridi Banomyong (לא סביר שיהיו תלויים באזור התחנה).

  בסירה 

  טיולי סירה כדי ליהנות מהנוף היפה ומאורח החיים התאילנדי לאורך נהר צ'או פראיה, נהר הפא סאק וסביב האי העיירה איוטאיה זמינים. ניתן לשכור סירה עם זנב ארוך במזח מול המוזיאון הלאומי צ'אנטרה קאסם, מזח Pom Phet ומזח Wat Phananchoeng. המחיר תלוי במסלול ובמשך הזמן. דוברות אורז זמינות גם לקבוצות. הם מציעים דרך רגועה לראות את איוטאיה.

   

  מה יש לראות?

  היו שלושה ארמונות באיוטאיה: הארמון הגדול, ארמון צ'אנטאראקאסם (הארמון הקדמי) ו-ואנג לאנג (הארמון האחורי). בנוסף, היו ארמונות ומבנים רבים אחרים לביקורים מלכותיים מחוץ לאיוטהיה, כמו הארמון בבנג פא-אין ובניין Nakhon Luang בנאקון לואנג .

  אתה יכול לקנות כרטיס בודד המכסה כניסה לאנדרטאות הפארק ההיסטורי של איותאיה. זהו כרטיס שהונפק על ידי מחלקת האמנויות וניתן לרכוש אותו מכל אחד מהאנדרטאות המכוסות בתשלום עבור הכניסה (כלומר, אתה קונה כרטיס בודד לכניסה לאותה אנדרטה או שאתה יכול לקנות את הכרטיס לריבוי האתרים). עם זאת, זה יכול להיות מורכב מכיוון שלא כל האתרים גובים בכל מקרה, למשל, Wat Plub Pla Chai היא כניסה חופשית לא מבוקרת) ולא כל האתרים הם אתרים של מחלקת האמנויות והם לא מזהים את הכרטיס למשל Wat Thammikarat.

  אם שוהים בעיר, התחילו מוקדם עם פתיחת הפארקים וראו את האתרים המרכזיים לפני שמגיעים אוטובוסים לטיולים מבנגקוק. לחלופין, התחל מאוחר יותר, אך הימנע מהאתרים בהם מבקרים סיורי יום בבנגקוק וחזור לאתרים אלה מאוחר יותר כאשר אוטובוסי הטיולים יצאו. יש הרבה אתרים ששווים ביקור שאוטובוסי הטיולים מדלגים עליהם (כיוון שיש להם פחות זמן בגלל הנסיעה מבנגקוק ואל).

  נראה שיש הונאה מתמשכת, לא נגד תיירים, אלא נגד הממשלה. נשים שמוכרות כרטיסים לוקחות מכם את הכסף ומאפשרות לכם להיכנס, אבל לא יתנו לכם כרטיס (וכנראה יכניסו את הכסף לכיס). אם אתה רוצה שהכסף שלך ילך לשיפוץ ושימור המקדש במקום להיכנס לכיסים פרטיים, התעקש על כרטיס.

  על האי

  המקדשים עם דמי כניסה הם בדרך כלל חורבות, כך שאין קוד לבוש, למרות שהמבקרים עדיין מתבקשים להימנע מטיפשות בוטה כמו טיפוס על פסלי הבודהה. מקדשי עבודה נוטים לא לגבות עמלות ולעיתים קרובות אין פקידים שיבדקו שהשמלה מתאימה (אם כי מומלץ לנהוג במנהגים אלה כדי לגלות כבוד למקומות קדושים).

  1 מבצר Phet (האי הדרום מזרחי). מבצר זה היה מבנה ההגנה החשוב ביותר של העיר במאה ה-15. הוא נבנה מעץ בשנת 1350 לספירה על ידי המלך מחאקראפט, ולאחר מכן נבנה מחדש עם לבנים. עדיין נותרו כמה חומות ומהשטח יש נוף יפה של הנהר. המצודה קרובה לוואט סוואן דראראם, ונמצאת ממש ליד מעבורת שיכולה לקחת אותך לוואט פאנן צ'אנג.

  2 Phra Chedi Suriyothai (เจดีย์พระศรีสุริโยทัย), U-Thong Rd. צ'די בצבע לבן וזהב שנבנה כאנדרטה למלכה קודמת. שוכן בגנים קטנים ומטופחים, זהו אנדרטת הזיכרון לגיבורה הראשונה בהיסטוריה של סיאמי. יש לזה עניין כהוכחה לכבוד שהעניקה החברה הסיאמית העתיקה לנשים. הוא שופץ בשנת 1990, ובמהלך השיפוצים נמצאו כמה חפצים עתיקים כמו תמונת בודהה קריסטל סלע לבן בתנוחת ההכנעה של מארה, העתק צ'די ותשמישי קדושה מוזהב. חפצים עתיקים אלה הובאו תחת השגחת המוזיאון הלאומי צ'או סם פראיה.

  3 Viharn Phra Mongkol Bopit, Sri Sanphet Rd (ליד Wat Phra Si Sanphet). בניין מרשים המאכלס תמונת בודהה גדולה מברונזה יצוקה. הוא נחקק במקור מחוץ לארמון הגדול ממזרח, אך לאחר מכן הועבר למקום הנוכחי וכוסה במונדופ. במהלך הנפילה השנייה של איותאיה, הבניין והתמונה נהרסו קשות בשריפה. הבניין שופץ, אך אין בו את האומנות היפה של הקודמים. השטח הפתוח ממזרח למקדש (Wihan) היה בעבר Sanam Luang, שם התקיים טקס השריפה המלכותי. חינם.

  4 Wat Borom Phuttharam (วัดบรมพุทธาราม). נבנה זמן מה במהלך 1688–1703 בתקופת שלטונו של המלך פטרחה באזור מגוריו הקודם ליד השער הראשי של חומת העיר הדרומית. מיקומו ותוכנית השטח שלו הוגבלו לכיוונו צפון-דרום על ידי דרכי תקשורת עתיקות. שלא כמו מקדשים אחרים, המלך גג את כל המבנים באריחים מזוגגים צהובים והמקדש נודע בשם "Wat Krabueang Khlueap" או "מקדש האריחים המזוגגים". הבנייה ארכה שנתיים והמקדש עבר שיפוץ גדול בתקופת שלטונו של המלך בורומקוט, שלו 3 זוגות של לוחות דלתות מעוטרים בשיבוצי אם הפנינה משובחים. זוג אחד מהם נמצא ב-Ho Phra Monthian Tham בתוך מקדש בודהה האזמרגד, השני נמצא ב-Wat Benchamabophit (מקדש השיש), והשלישי הפך לארונות והוא מוצג כעת במוזיאון הלאומי של בנגקוק. וואט ברום פוטהאראם

  5 Wat Phra Mahathat, Naresuan Rd (מעבר לכביש מ-Wat Ratburana). מקדש גדול שנשדד ביסודיות על ידי הבורמזים. עם זאת, כמה תעלולים נטויים של איותאיה עדיין מתריסים בקלילות עם כוח המשיכה, והשורות של בודהות חסרות ראש הן אטמוספריות. זה גם המקום שבו תוכלו לזהות את העץ המפורסם שצמח סביב ראש בודהה. כשאתה מצלם אותך ושל ראש הבודהה, הקפד לשבת על הברכיים כדי לגלות כבוד, מכיוון שהוא נחשב קדוש על ידי התאילנדים.

  6 Wat Phra Ram, Sri Sanphet Rd. מדי יום, 08:00-18:00. המקדש הזה מורכב מפאנג ענק אחד וכמה צ'די קטנים יותר ובניינים חיצוניים, כולם במצב רע למרות שחלקו העליון של הפראנג הושלם. גרמי מדרגות לצד הפראנג נותנים נופים של איוטאיה. מנזר זה היה מחוץ למתחם הארמון הגדול ממזרח. המלך ראמסואן פיקד על בנייתה על הקרקע שבה התקיים טקס השריפה המלכותי של אביו, המלך או-תונג. לגונה גדולה נמצאת מול המנזר הזה. שמו המקורי היה "נונג סאנו"; הוא שונה ל-"Bueng Phraram" וכעת הוא Pharam Public Park.

  7 Wat Phra Si Sanphet (วัดพระศรีสรรเพชญ์), Sri Sanphet Rd. מדי יום, 08:00-18:00. המקדש הגדול ביותר באיותאיה, הידוע בשורה הייחודית של צ'דיס (סטופות בסגנון תאילנדי) משוחזרות שנמצאות בתמונות רבות של העיר. שוכן בשטח הארמון המלכותי לשעבר, המקדש שימש רק לטקסים דתיים מלכותיים. פעם היה בו בודהה באורך 16 מטר מכוסה ב-340 ק"ג של זהב, אבל הבורמזים הציתו את הפסל כדי להמיס את הזהב והרסו את המקדש תוך כדי. ניתן לגשת לארמון המלכותי גם מאותה כניסה ב-Wat Phra Si Sanphet, אך נותרו בו רק כמה מבנים עצמאיים. המנזר הזה נמצא במתחם הארמון הגדול כמו Wat Phra Si Rattanasatsadaram (Wat Phra Kaeo) של בנגקוק. שימש כארמון מגורים, הוא הפך למנזר בתקופת שלטונו של המלך רמתיבודי הראשון. כאשר המלך בורום טראי לוקאנאט פיקד על בניית מגורים חדשים, ארמון מגורים זה ניתן להיות אזור מקדש, ובכך מקורו של וואט פרה סי סנפט. בקפלה אין נזירים ותושבים מתחילים.

  8 Wat Ratchaburana, Naresuan Rd. מקדש זה מתבלט בכך שהפראנג גדול שוחזר למצבו המקורי, הנראה בבירור אם אתה נכנס ממזרח. ממצא גדול של פסלי זהב וכלי עזר אחרים נמצא כאן בשנת 1958, אם כי הרבה נגנב לאחר מכן על ידי שודדים. השרידים נמצאים כעת במוזיאון צ'או סם פראיה. אתה יכול לטפס לתוך הפראנג עבור נופים נחמדים ותערוכה קטנה. גרם המדרגות המסתורי למטה מוביל לשני חדרים לא משוחזרים עם ציורים מקוריים שעדיין נראים על הקירות (סגור ינואר 2020 ללא ציון על אורך הסגירה).

  9 Wat Thammikarat (วัดธรรมิกราช), U-Thong Rd. וואט עובד, אבל מכיל גם חורבות של צ'די גדול ווויהרן ענק חסר גג שיש לו עמודי לבנים גבוהים שנשענים בזוויות מדאיגות ועץ גדול הצומח בצורה ציורית מחוץ לדופן של קיר אחד. הוא נבנה כבר לפני הקמת איותאיה. ה-Wihan Luang עיגן פעם ראש ברונזה עצום של הבודהה של תקופת U Thong, המוצג כעת במוזיאון הלאומי צ'או סם פראיה. המקדש מכיל גם אולם בודהה שוכב בשם Wihan Phra Phutthasaiyat שנבנה על ידי בת זוגו המלכה בעקבות משאלתה להחלמת בתה ממחלה. הוויהאן נמצא מצפון לפרה צ'די עם בסיס של 52 סינגה או אריות שמסביב, ובו דמות בודהה שוכב הפונה צפונה באורך 12 מ', כששתי רגליו מוזהבות ומשובצות בפסיפס זכוכית.

  פרה צ'די סוריוטאי

  10 Wat Lokaya Sutha (ממערב לארמון המלכותי, מעבר לתעלת Khlong Tho). מקדש ומנזר משוחזרים עם צ'דיס הרוס. גולת הכותרת העיקרית היא בודהה שוכב באורך 42 מטר, היחיד מסוגו באי איוטאיה. בהונותיו של הבודהה השוכב כולן באורך שווה, והפסל מכוסה לפעמים בבד כתום. לכו מוקדם, מכיוון שהמקום הזה פופולרי בקרב קבוצות טיולים סיניות. מוכרים מוכרים פרחים למי שרוצה לחלוק כבוד באתר. חינם.

  קבר 11 של שייח' אחמד קומי (בשטח מכון רג'בהט, מאחורי המרכז ללימוד היסטוריה של איותאיה). מקום קבורתו של דמות היסטורית מוסלמית שיעית שהיה שר העניינים האזרחיים תחת מלך סונגתם (/1611-1628) של סיאם. הוא ידוע כמי שהפיל מרד יפני, ובהיותו היועץ הראשון של המלך הסיאמי לענייני איסלאם. לקבר הזה יש קליגרפיה תאילנדית וערבית לסירוגין ממש מתחת לכיפה, והוא מקום פולחן בקרב בודהיסטים ומוסלמים תאילנדים.

  12 Wat Wang Chai (ממוקם בפינה הדרום מזרחית של האי).

  13 Wat Sangka Thae.

  14 וואט סום.

  15 הארמון המלכותי הישן.

  16 וואט לואנג צ'י קרוט.

  17 וואט צ'די יאי.

  18 וואט ג'או פראפ, פארק סרינגארינדרה.

  19 וואט אובוסוט.

  20 וואט ג'או פראם.

  21 וואט סוואנאוואס.

  22 Wat Plub Pla Chai (วัดพลับพลาไชย).

  23 Wat Worachettharam.

  מוזיאונים

  Ayutthaya Historical Study Center (ศูนย์ท่องเที่ยวอยุธยา), Rojana Rd (Rotchana Rd). עדיף לבקר במוזיאון הזה לפני שיוצאים למקום אחר, מכיוון שהוא מציב את השרידים בפרספקטיבה היסטורית. חלק גדול מהמוזיאון מוקדש ליחסיה של סיאם עם עמים אחרים, אבל גם חיי הכפר, האמנות והתרבות עוסקים. המרכז הוקם על ידי המחלקה לאמנויות יפות ופותח להיות מרכז מידע תיירותי על ידי רשות התיירות של תאילנד (TAT) עם תבליטים גבוהים של שישה מלכים ומלכות גדולים מממלכת איוטאיה על חזית הבניין. המרכז הוא ביתם של מרכז המידע TAT, תערוכה על התיירות של Phra Nakhon Si Ayutthaya וגלריה לאמנות עכשווית.

  26 המוזיאון הלאומי של Chantharakasem (พิพิธภัณฑสถาน แห่ง ชาติ จันทรเกษม จันทรเกษม), Uthong Rd, W-Su 09: 00-16: 00. בארמון Chantharakasem, זה היה במקור מקום מגוריו של המלך נארסואן הגדול, והוא נבנה בשנת 1557 לספירה לפני שעלה לכס המלכות. זה היה ידוע כ"ארמון בחזית". מאוחר יותר, בתקופת איוטאיה, זה הפך למגוריו של נסיך הכתר. הארמון נהרס במלחמת בורמה-סיאמי (1765-1767) (מלחמת הנפילה השנייה של איותאיה) ונשאר נטוש עד לתקופת שלטונו של המלך ראמה הרביעי מתקופת בנגקוק, אשר בנה מחדש את הארמון לממדיו הנוכחיים. חלק מהמבנים במקום משמשים כיום כמוזיאון הלאומי.

  27 Bang Pa-In Palace (พระราชวังบางปะอิน). באנג פא-אין היה בעבר אי על נהר. כאשר המלך Prasat Thong הפך למלך איוטאיה (1630–1655), הוא הקים את מקדש Chumphon Nikayaram באחוזתו המשפחתית. הארמון מוקף באגם באורך 400 מטר וברוחב 40 מטר. Bang Pa-In שימש כמעון כפרי על ידי כל מלוכה איוטאיה אחרי המלך Prasat Thong.

  28 המוזיאון הלאומי צ'או סם פראיה (พิพิธภัณฑสถานแห่งชาติเจ้าสามาาาย). רוב אוצרות איוטאיה נגנבו, נשרפו והותכו על ידי צבאות או ציידי אוצרות. עם זאת, כמה יצירות שרדו ומוצגות במוזיאון זה. רוב העושר המוצג הם פסלי זהב שנמצאו ב-Wat Ratchaburana וב-Wat Phra Mahathat. המוזיאון מומן על ידי ההכנסות ממכירת טבליות הוות שהתגלו בקריפטות התת-קרקעיות של מגדל פראנג הראשי של וואט רצ'בוראנה. מכיוון שהמקדש נבנה על ידי המלך Borommarachathirat השני (Chao Sam Phraya), המוזיאון נקרא על שמו. טקס הפתיחה של המוזיאון הזה נערך בשנת 1961 ובראשות המלך והמלכה. זה היה המוזיאון הראשון בארץ שהציג צורה חדשה של תערוכה, המציגה חפצי אמנות שנחשפו מהחפירות הארכיאולוגיות וכן שחזור של מונומנטים עתיקים.

  מחוץ לאי

  חלק גדול מההיסטוריה של איוטאיה סובב סביב סחר עם מדינות אחרות, אך לאומים אלה לא הורשו להקים מחנה בתוך חומות העיר. כך, מסביב למימי איוטאיה יש שפע של שרידים מהמדינות שפעם הפליגו לכאן, כמו ההתנחלויות של יפן, הולנד ופורטוגל, כמו גם המקדש התאילנדי-סיני המעניין של וואט פאנן צ'ואנג.

  29 Wat Chaiwatthanaram (วัดไชยวัฒนาราม) (קחו את Rte 3263 מהאי ופנו שמאלה אל Rte 3413.). מדי יום 08:30-17:00. המקדש המפאר את חוברת התיירות הרשמית של איותאיה. המלך Prasat Thong פיקד על בנייתו. יופיו הרב בא לידי ביטוי מהסטופה הראשית ומהסטופות הלוויין שלה לאורך הגלריה, ארכיטקטורה שהושפעה מהחמר. הוואט הזה הוא חובה לראות. פגודות רבות שלמות מקיפות צ'די מרכזי שאפשר לטפס עליו מכל עבר. ניתן לראות מלמעלה תצפית יפה על העיר. מאוד פוטוגני.

  30 וואט נא פרה מאנה. הוואט הזה מציע שילוב של מבנים ישנים ומודרניים. הוא ייחודי משום שהוא שרד את הרס העיר במאה ה-18. מעניינות הן התקרות המקומרות ובודהה עשוי אבן שחורה.

  31 Wat Phanan Choeng (วัดพนัญเชิงวรวิหาร)), Bang Pa-in Rd (כ-2 ק"מ (1.2 מייל) דרומית מזרחית לעיר, פנו דרומה בכביש 300. מדי יום 08:30-17:00. מנזר פועל מדרום לאיוטהיה. אף אחד לא יודע בת כמה זה, אבל זה היה קיים לפני איוטאיה נוסדה כבירה. הוא מכיל את תמונת בודהה יצוקה מברונזה הגדולה ביותר באיוטאיה, הנקראת "פרצ'או פאנצ'ואנג", שנבנתה ב-1325; הוא עשוי מסטוקו בגישה של הכניעה של הרוע. חדר קטן מימין לאולם הראשי מכיל אוסף יפה של תמונות בודהה והחדר צבוע בתמונות ייחודיות רבות, בצבעים עזים מקוזזים בזהב.

  Wat Phu Khao Thong 32 (כ-3 ק"מ (1.9 מייל) מצפון לעיר, ממערב לרחוב Ang Thong Rd). סט צ'די לבן מרשים וענק, ומעט מטושטש, בשדה גדול. אתה יכול לטפס לפסגה לתצפיות נרחבות על האזור הכפרי המקיף את איוטאיה, אם כי העיירה המודרנית וקווי החשמל מסתירים חלק ניכר מהעיר ההיסטורית באופק. המקדש הסמוך בפועל עדיין פועל ויש לו שטחים קטנים עם תמונת בודהה שמנה ומחוייכת הממוקמת בחורבות של ויהרן קטן. תוכלו לראות את 'אנדרטת המלך נארסואן הגדול' בדרך. חינם.

  33 Wat Yai Chaimongkon או Wat Chao Phraya Thai (วัดใหญ่ชัยมงคล หรือ วัดเจ้า) ממזרח באנג (Phanan. 1 ק"מ ממזרח). מדי יום 08:00-18:00. המלך נארסואן הגדול ציווה לבנות את הפגודה כדי לחגוג את ניצחון הלחימה שלו ביד יחידה על גב הפיל. הוא גם התכוון לבנייה ענקית שתתאים לפגודה הגדולה של Wat Phukhao Thong. הפגודה הגדולה מרחוק, וכמה מהריסותיה מופיעות בתמונות ידועות של מקדשים בתאילנד. נבנה בתקופת שלטונו של המלך U-Thong, המקדש כולל בודהה גדול שוכב בגלימות זעפרן בוויהרן הרוס משלו, ובאופן מרהיב ביותר, צ'די ענק עטוף בבד זהב הממוקם בחצר שמרופדת בתמונות בודהה שכולן לובשות. גלימות זעפרן. מאוד פוטוגני. 20 באט

  Ayothaya Floating Market (ตลาดน้ำอโยธยา), 65/12 Moo 7, Pai-ling District,. מדי יום, 10:00-2. השוק הצף Ayothaya הוא אטרקציה תיירותית המשמרת את המסורת של תאילנד. הוא משחזר את האמנות והתרבות של תקופת איוטאיה (1351 עד 1767) הכוללת בגדים היסטוריים, סגנונות אדריכלות תאילנדית, שעשועים, אוכל תאילנדי ואורח החיים של תאילנדים בעבר. לשוק הצף Ayothaya יש בריכה במרכז, והוא מחולק ל-16 אזורים המשקפים את המחוזות (אמפו) של Ayutthaya. יש גם תיאטרון: שלושה מופעים שני – שישי וארבעה מופעים בשבת – ראשון. סירת משוטים יכולה להוביל אותך לשוק.

  ישובים זרים

  35 התיישבות הולנדית. חברת הודו המזרחית ההולנדית (VOC) שנוסדה בשנת 1602 הייתה הגדולה והמרשימה מבין חברות הסחר המודרניות המוקדמות שפעלו באסיה. ההולנדים הקימו את עמדת המסחר הראשונה שלהם באיוטאיה בשנת 1608. בשנות השלושים של המאה ה-20 ההולנדים קיבלו קרקע ואישור לבנות אכסניה בגדה המזרחית של נהר צ'או פראיה. בניין הלבנים בן שתי הקומות נודע להולנדים כ-de logie והיישוב התפתח לכפר נפרד. בניין זה נהרס על ידי צבאות בורמה הפולשים בשנת 1767. לאחר שנחפר ארכיאולוגית, נמצא יסוד הלבנים של המבנה ובמהלך חגיגות 400 שנות יחסי תאילנד-הולנד, תרמה המלכה ביאטריקס מתנה מלכותית להקמת מרכז מידע ליד אתר האכסניה ההולנדית. מחלקת האמנויות התאילנדית חפרה את האתר ומצאה חפצים רבים, כגון פורצלן סינית, מקטרות הולנדיות ומטבע.

  36 התיישבות יפנית. לא נשאר דבר מההתיישבות היפנית, אז במקום זאת, ממשלת יפן החליטה ליצור פארק בסגנון יפני במיקום שבו כנראה הייתה ההתיישבות היפנית. מרכז הלימוד ההיסטורי של איותאיה הקים כאן סניף, מוזיאון על יחסי החוץ של איותאיה עם יפן ומדינות אחרות. זה מתחיל בסרט מעניין שנמשך כ-15 דקות ולאחר מכן תוכלו לחקור את המוזיאון בעצמכם. מאוד מעניין ונותן רקע טוב של ההיסטוריה של העיר.

  37 התיישבות פורטוגזית (מדרום לאי, גישה דרך Rte 3413 לאחר פנייה דרומה מהגשר המחבר את האי, על פני Wat Chaiwatthanaram ו- Phutthai Sawan). פיזור של חורבות, מודגש על ידי הכנסייה הדומיניקנית. בתוך הכנסייה נמצאים שרידי החפירה של חברי היישוב. זה סוג של מראה מפחיד, אבל מעניין. השלדים של אלה בתוך הכנסייה שייכים ככל הנראה לאלה שהיו בעלי מעמד גבוה יותר בתוך היישוב, כמו כמרים. נאמר שהיא הקהילה הגדולה ביותר של מערביים לאחר שהתיישבה בתחילת המאה ה-15. היישוב נהרס בשנת 1767 לאחר נפילת איותאיה. תרומות יתקבלו בברכה.

  מה יש לעשות?

  שוק צ'או פרום (ליד נהר פאסק ברחוב U-Thong Rd). שוק זה מציע אוכל, ביגוד וצרכי ​​היום יום במגוון חנויות ודוכנים. יותר עבור המקומיים, השוק חסר את התכשיטים המתויירים בדרך כלל; עם זאת, האוכל פנטסטי, ניתן למצוא עסקאות ביגוד טובות, והביקור עשוי לעניין את אלה שרוצים לחוות שוק תאילנדי אותנטי יותר.

  פסטיבל איוטאיה, יריד מורשת עולמית או אורח חיים תאילנדי. פסטיבל בשמות משתנים ברחבי העיר (העתיקה) עם במות שונות המציגות תיאטרון, מחול ומוזיקה בחינם. מופע אור וסאונד מרכזי בוואט פרא מהאטאט. מאות דוכני אוכל ברחבי האזור. פסטיבל שנתי.

  יריד מרכז האמנויות והמלאכה באנג סאי (งานประจำปีศูนย์ศิลปาชีพบาทง) בסוף ינואר. היריד מתקיים מדי שנה לקראת סוף ינואר במרכז לאמנויות ואומנות באנג סאי, וכולל תצוגות ותחרויות של מוצרי אומנות ואומנות, מכירות של מוצרים מקומיים ומופעי תרבות.

  פסטיבל סונגקראן (งานเทศกาลสงกรานต์) 13 באפריל. מתקיים מדי שנה ב-13 באפריל מול Wihan Phra Mongkhon Bophit, Amphoe Phra Nakhon Si Ayutrion, תהליך Phra Nakhon Si Ayutra Tradition של Songkran, Itho Namy תמונה של בופיט, ותחרות היופי של נאנג סונגקראן.

  טקס Wai Khru Bucha Tao (พิธีไหว้ครูบูชาเตา) בסביבות אפריל – מאי. טקס וואי קרו שנערך על ידי נפחים ויצרני סכינים של אראנייק בבאן טון פו, באן פאי נונג ובאן סאלאי, טמבון טה צ'אנג, מחוז נקון לואנג כדי לחלוק כבוד לאדוניהם ולזייף רוחות. הטקס מתקיים בדרך כלל ביום חמישי מוקדם בבוקר, שעשוי להיות היום ה-7, ה-9 וכו' של הירח ההולך וגדל של החודש הירח החמישי (בסביבות אפריל – מאי) על מנת להביע תודה לאדוניהם, לסחוף תאונות אפשריות במהלך יצירותיהם, כמו גם לטובתם ושגשוגם. לאחר שירה לקהילת מלאכים והצדיע לאבן החן המשולשת, אמן הטקס יזמור למען קהילת אלים הכוללת את סיוה, וישנו, ברהמה, וישנוקרמה, מטולי, ואיה, גנגגה, 8 סגפנים, כמו גם תאילנד, לאו מאסטרים סינים , בוני , שהקנו להם את כישורי עבודת הברזל שיקבלו את מנחותיהם ויברכו את כל המשתתפים. כל הכלים והציוד יהיו מוזהבים ומים זוהרים עשויים לפיזור על הכלים והמשתתפים.

  Bang sai loi krathong ומירוצי סירות ארוכים מסורתיים (งาน ลอยกระทง ตาม ประทีป และ แข่ง เรือ ยาว ประเพณี ศูนย์ ศิลปาชีพ บาง ไทร) נובמבר. זהו פסטיבל שנתי שנערך לקראת סוף נובמבר במרכז לאמנויות ואומנות באנג סאי, אמפו באנג סאי. הפעילויות כוללות תחרות יופי של Nang Nopphamat, תחרויות של תהלוכות, קרטונגים ופנסים תלויים, בידור עממי, מירוצי סירות ארוכות מסורתיות ובינלאומיות, ומכירות של מוצרי המרכז.

  יריד המורשת העולמית של איותאיה (งานแสดงแสงเสียงอยุธยามรดกโลก) דצמבר. כדי להנציח את אירוע ההכרזה של הפארק ההיסטורי Ayutthaya כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו ב-13 בדצמבר 1991, חגיגה מתקיימת מדי שנה במשך שבוע אחד באותה תקופה בשנה. היריד כולל אורח חיים מקומי, מלאכת יד, מסורות ותרבות תאילנדית, כמו גם מצגת אור וקול על ההיסטוריה של ממלכת איוטאיה.

  Ayutthaya Maha Mongkhon (อยุธยามหามงคล – ไหว้พระเก้าวัด בודהיסטית) המינהל המחוזי של Phra Nakhon Si Ayutthaya בשיתוף עם איגוד עסקי התיירות ומשרד אזור מרכז TAT: אזור 6, מארגנים את תוכנית Ayutthaya Maha Mongkhon למשתתפים לבקר בתשעה מקדשים במחוז במהלך פסטיבל הצום הבודהיסטי.

  קניות

  סכיני Aranyik, Ban Ton Pho ובן Phai Nong כפרים בטמבון טה צ'אנג, Amphoe Nakhon Luang. מדי יום, 08:00-17:00. כפר אראנייק נמצא בכפרים שמספרם 6 ו-7, תת-מחוז טא צ'אנג, מחוז Nakhon Luang. כפר אראנייק הוא למעשה שני כפרים: באן טון פו ובן נונג פאי. שניהם ידועים כמרכזי ייצור הסכינים בתאילנד.

  עוד מתקופת רטאנקוסין המוקדמת, תושבי הכפר בבאן טון פו ובאן נונג פאי, שהיו ויינטיאנים מלאוס, עבדו בעיקר כצורפים ונפחים, במיוחד אלו שיצרו סכינים. מאוחר יותר, ב-1822, עזבו הצורפים את עבודתם, ונשארו רק הנפחים; לפיכך, מחייתם העיקרית של תושבי הכפר הפכה למלאכה. קונים מצאו כי סכיני Aranyik באיכות טובה, וסיפרו לאחרים על הסכינים. המוניטין של סכיני אראנייק התפשט למרות שיוצרו בבאן טון פו, באן נונג פאי ובכפרים אחרים. סכיני Aranyik נותרו הגאווה של מחוז Phra Nakhon Si Ayutthaya, בשל העמידות שלהם, מכיוון שחלקם יכולים לשמש במשך דורות. תיירים יכולים להתארח בבית המגורים המקומי בכפר אראנייק. הם יכולים גם לצפות במופע ייצור סכינים, לנסות להכין סכינים ולקנות סכינים.

  מאוורר במבוק (พัดสานไม้ไผ่). אריגת מניפת במבוק במחוז באן פראק, פרה נאקהון סי איוטאיה, עברה בירושה מימי קדם. בעבר, המאווררים נרקמו בטכניקה פשוטה למדי לעיצוב גס. הגבול היה בדרך כלל גזוז ונתפר ביד עם בד לבן פשוט. מאוחר יותר, צורתו השתנתה כדי לחקות את זו של עלה בודהי או צורת לב. הגבול גזוז בבד זהב בעוד טכניקות האריגה והעיצובים הפכו מסובכים יותר.

  Palm Leaf Fish Mobile (ปลาตะเพียนสาน เครื่องแขวน). אורגים של דגי דגי דקל ומוצרים אחרים של עלי דקל, במחוז זה הם מוסלמים תאילנדים. הכישורים עוברים בתורשה כבר למעלה מ-100 שנה. ההנחה היא שסוחרי תבלינים מוסלמים תאילנדים שהפליגו בסירות הבית שלהם לאורך נהר צ'או פראיה בימים קדומים היו הראשונים שרקמו דגים מוביילים מעלי דקל, מתוך השראה מקשר החיבה שלהם עם המים וסביבתם, בהתייחסו לתאילנדי. דוקרני שהם הכירו ומשתמשים בעלים ממינים שונים של דקלים הגדלים במקום. במקור, כל מובייל דגים ארוג לא היה צבעוני ולא מורכב כמו בהווה, תוך שימוש רק בתערובת של פיגמנט ולכה טבעיים למגע הסופי. מובייל הדגים, לרוב באדום, תלוי בדרך כלל מעל עריסת התינוק, כך שילדים תאילנדים מכירים אותו מאז ילדותם.

  כובע עלי דקל (งอบใบลาน). מלאכת יד שעברה בירושה עוד מימי קדם. אריגה של כובע עלי דקל דורשת לא פחות אומנות מכל סוג אחר של סלסלות. על האורגים להיות מיומנים וסבלניים שכן המלאכות יצטרכו לעבור מספר שלבי אריגה. כובע עלי הדקל הוא כעת מוצר OTOP של Tambon Bang Nang Ra, Amphoe Bang Pahan, Phra Nakhon Si Ayutthaya. הוא צבר פופולריות בקרב תאילנדים וזרים והוא זמין במחוזות שונים ברחבי הארץ.

  רוטי סאי מאי (โรตีสายไหม). חטיף המורכב מקנדיפלוס (סאי מאי) עטוף בלחם שטוח (רוטי) הומצא על ידי ספקים מוסלמים תאילנדים.

  אוכל

  Ayutthaya מפורסמת בזכות סרטני הנהר שלה, אבל גם בשפע של מנות טעימות אחרות.


  • אטריות סירה
    (ก๋วยเตี๋ยวเรือkuaytiao ruea) (מול בניין רשות הטלפון ו(מיקום שני) מול פארק סרי נכרין לאורך U-Thong Rd). אטריות סירה מקוריות בושלו על סירה. זה אטריות ומרק עם בשר וירקות. הם מוגשים בקערה קטנה ורוב האנשים היו אוכלים יותר מאחת כדי להפיג את הרעב. מלבד אטריות סירה רגילות, יש שלוש מסעדות אטריות מקומיות המציעות אטריות יוצאות דופן אך טעימות כמו אטריות איברים פנימיים של פרה, אטריות רגלי חזיר ואטריות עוף פרוסות. אתה יכול למצוא מסעדות נודלס אלה באמצעות קואורדינטות.
  • Hua Raw Market ,Uthong Rd.נראה שהשוק הזה בבניין פתוח מ-11:00 עד 16:00, אבל לפעמים הוא עובד גם כשוק לילה. שאל את בית ההארחה שלך עבור מקומי של שווקי לילה, מכיוון שהם עשויים להשתנות.
  • מלאקור ,Chee Kun Rd(מול וואט רצ'בוראנה).מסעדה במחיר סביר עם נוף נהדר של Wat Ratchaburana ואוכל טוב מאוד. ניתן להחליף את הבשר ברוב המנות בטופו. למזמינים יש את הבחירה לאכול בפנים או במרפסת. זמין גם כמה מהקפה הטובים ביותר של Ayutthaya.
  • שוק לילה מול צ'אנקסם ,Uthong Rd (200 מ' במורד הכביש משוק הלילה Hua Raw). שוק הלילה הזה הוא מקום מצוין לאכול בו ארוחת ערב בחוץ. שולחנות לאורך הנהר מציעים נוף עוצר נשימה של המקדש. 50 דוכנים מוכרים אוכל תאילנדי טיפוסי. יש דוכנים שמוכרים קינוחים, מיצים אחרים, במחירים זולים, אז הקפידו לנסות קצת מכל דבר. פופולרי מאוד בקרב המקומיים. 
  • רוטי סאימאי (โรตีสายไหม) (צומת U-Thong Rd ו-Si Sanphet Rd, מול בית החולים Ayutthaya).Roti Saimai הוא חוט ממתק בסגנון תאילנדי עטוף ברוטי, קינוח מקומי פופולרי מאוד. 
  • סאי טונג .מסעדה לצד הנהר עם תפריט ענק (מעל 100 פריטים) המגישה מנות תאילנדיות מכל תיאור, כמו גם כמה מרקחות משלהן. 
  • מסעדת סיאם ,Chee Kun Rd.מגיש תפריט גדול של אוכל תאילנדי וויאטנמי חסר יציבות, אבל מפצה על זה עם מיקום מצוין עם נוף של וואט מהאט בזמן האוכל, מיזוג אוויר ואולי השירותים הטובים ביותר בעיר. 
  • מסעדה צמחונית ,Khlong Makham Rieng Rd(50 מ' דרומית לצומת עם Naresuan Rd).מדי יום, מוקדם-14:00.מסעדה צמחונית תאילנדית טיפוסית ("rahn-a-hahn jay"). 8 ארוחות שונות זמינות. 
  • Baan Kao Nhom – קפה קינוח מתוק תאילנדי מסורתי ,Amphoe Pra Nahkon 2/10.בית קפה קטן ונחמד עם ממתקים מסורתיים, קפה טוב, שייקים. ממתקים גם כ-Take away באריזות נחמדות, למשל כמתנה.
  • Phak Hwan – מסעדה ליד Wat Suram Dararam ,4, Phra Nakhon Si Ayutthaya (רחוב המוביל לוואט, צד שמאל). מקום טוב לא יקר לאכול לפני או אחרי הביקור בוואט. ישיבה על ספסלי עץ מלא ושולחנות בין פרחים ומזרקת מים קטנה. פופולרי בקרב המקומיים והאורחים מבנגקוק.
  •  Ayudhayarome (מסעדת Ban Mae Choi Nangram) (מהעיר העתיקה, פנו ראשון ימינה לאחר חציית גשר Watkasadtrathirat; המשיכו לעבור על פני Wat Kasattrathirat Worawihan, ואז זה במורד הכביש מימין).10:00 – 22:00. מסעדה לצד הנהר עם מבחר טוב של מנות תאילנדיות מוכנות היטב וטעימות. נוף יפה של צ'די סרי סוריוטאי. שירות פנטסטי – צוות המלצרים עונד אוזניות המחוברות למכשירי קשר ולעולם לא נותנים לכוס שלך להישאר ריקה. מומלץ מאוד. 
  • שוק הלילה באנג איאן רואד (ליד הצומת של דרך Bang Ian ודרך Chikun). מדי יום מ-17:00 עד מאוחר. שוק שבו המקומיים קונים אוכל וקינוחים. ניתן למצוא רוכלים עם מקומות ישיבה לשבת בפנים.

  איפה לשתות?

  האזור העיקרי המכוון למטייל הוא Soi Torgorsor, בין Pamaphrao Rd ו- Naresuan Rd, מול הקצה המערבי של שוק צ'או פרום. יש בו מספר ברים שנשארים פתוחים עד מאוחר, חלקם עם מסכי הקרנה לספורט.

  • ג'אז בר ,סוי טורגורסור. חולק תפריט אוכל עם בית צ'אנג הסמוך אבל מציע פסקול טוב יותר. כשלהקת הג'אז לא מנגנת, הכלים אוספים ומנגנים, או שתמצאו את עצמכם מתחמקים משאלות טריוויה מעליבות שנזרקו אליכם על ידי הצוות. 
  • מנורת רחוב ,סוי טורגורסור. פנס רחוב מציע מקומות ישיבה מעץ הנשפכים לרחוב מול בית ההארחה הצמוד. מוזיקה חיה בערבים מסופקת על ידי מר נוי הכריזמטי שמנגן את דרכו בקלאסיקות רוק במבטא אמריקאי מזויף ומזמין את חברי הקהל להצטרף. 
  • וואט יאי קפה (Rd 3477, 2 דקות דרומה אחרי הכיכר מהמרכז). בית קפה קטן ונחמד, מוגש על ידי צוות ידידותי (וקצת ביישן לזרים). 

  לינה

  רוב התיירים מבקרים באיותאיה בטיול יום מבנגקוק , אבל ישנן אפשרויות רבות זמינות אם תרצו לבלות כאן את הלילה.

  יש מספר רב של בתי הארחה מוכווני מטייל על Soi 2 וסביבתה בין Naresuan Rd ו-Pamaphrao Rd, מול הקצה המערבי של שוק צ'או פרום. הלינה בדרגות המחיר העליונות מוגבלת אם כי יש כמה אפשרויות על שפת הנהר.

  • אכסניית אלסום ,50/1 Soi Bang Ian Rd. אכסניה ללא סלסולים עם חדרי מעונות בלבד. המעונות ממוזגים, עם אזורים משותפים בקומה השנייה. הצוות עוזר, האכסניה נקייה והמקום משכיר אופניים. מיטות בודדות מכוסות וילון לפרטיות.  
  • בית הארחה איותאיה .מקום ידידותי המציע את כל החדרים עם חדר רחצה צמוד. עם גישה לאינטרנט ומסעדת "תזמין מה שאתה אוהב". לשלושת החדרים לאורך הסמטה הצדדית יש פתחי אוורור הפתוחים למסעדה ציבורית בסמוך.
  • BJ Guesthouse (לפני (אלכסון ממול) PU Guest House). בית תאילנדי ישן וקטן, בניהול משפחתי, שבו אתה יכול להרגיש כמו לחיות במשפחה תאילנדית. אווירת תרמילאים עם חדרים ליחיד/זוגי בסיסיים ונקיים. חדר אחד גדול עם מיזוג אוויר וחדר רחצה פרטי. הבעלים (סאטו) מאוד רגוע ועוזר. השכרת אופניים ואופנועים וארוחות תאילנדיות זמינות. 
  • בית צ'אנג ,Naresuan Rd, Soi 1. מקום מאוד נחמד ומוכר, הבעלים מאוד ידידותי, כמו גם הבת מאוד יפה, יש גם כמה תאילנדים ידידותיים שמרבים ללכת לשם בלילות. אוכל טוב במחיר הנכון. בירה ומשקאות זולים. שולחנות בחוץ על הכביש והוא פתוח לגמרי. 
  • מקום לימה ,139 Moo 2 Bankao (1.5 ק"מ (0.93 מייל) מתחנת הרכבת Ayutthaya) קבלה:14:00, לבדוק:12:00. במלון 75 חדרים. 
  • בית הארחה מנטה (בסמטה מול תחנת הרכבת). חדרים נקיים עם מאוורר וחדר רחצה נפרד. נקודות נוספות: זה בטווח ראייה מתחנת הרכבת ושוק הלילה המאוישים על ידי בעלים ידידותי, עליז. זה קצת רחוק מהאטרקציות המרכזיות, אבל ניתן לשכור אופנועים.
  • PU Guest House (מוסתרים מחוץ לסוי טורגורסור, המשיכו ללכת צפונה עד שתראו את השלט של PU משמאל, בסוף הנתיב הקטן). למרות שמו, המקום מספק חדרים במחיר הגון (~800 באט לטווין עם מאוורר ואמבטיה פרטית, לא כולל ארוחת בוקר, מה שהופך את זה לאחד המקומות היקרים ביותר ב-Soi Farang.
  • בית שרווד (ידוע למקומיים בתור בריכת MM),1/25 Dechawut Rd. בלב מרכז העיר, בית הארחה נעים זה כולל חמישה חדרים ובריכת שחייה ללא תשלום. מעבר לפינה מיריד אוכל ובמרחק הליכה מהריסות באי. בבית יש מסעדה הגונה המציעה גם אוכל תאילנדי וגם אוכל מערבי, והשכרת אופניים. 
  • בית הארחה בוטיק טנרין (מאחורי תחנת הרכבת). לבדוק:12:00. החדר הבסיסי עם מאוורר, חדר רחצה ומרפסת קטנה ומים חמים בחינם. צוות חברותי. 
  • בית הארחה Thong Chai (על כביש ממש מול וואט רטצ'בוראנה). הרחק מהאקשן, אבל קרוב יותר לאתרים, בית הארחה זה מציע חדרים מאווררים בלבד ב-200 באט ללילה עם אמבטיות פרטיות. זהו בית הארחה בעל אוריינטציה תאילנדית יותר שעלול להיות בסיסי מדי עבורכם. בהשוואה למה שאתה מקבל בבנגקוק עבור 200 באט זה גרוע יותר: אין מקום לתלות את המגבת. אתה מקבל סבון, אבל אין מקום לשים אותו בשירותים. אין כיור: אתה לא יכול לשטוף את הדברים שלך. ללא שטיפה (זה אכן סגנון תאילנדי). 
  • בית טוטו (מיד משמאל ל-Ayutthaya Guesthouse). המקום הזה נמצא ממש ליד בית ההארחה Ayutthaya ב-Soi 2 (בניין חזית העץ בצד שמאל.) חדרי מאווררים נקיים וטובים שנראו צבועים טריים ועם ריהוט חדש. מיטות זוגיות נוחות. נקה שירותים מערביים על פני המסדרון עם אקדח ומקלחת צמודים. בעלים ידידותי ועוזר. שפע של שקעים בחדר לטעינת דברים. הביאו מגבת משלכם. אינטרנט אלחוטי חינם שעובד בחדרים. ערך טוב. 

  טווח בינוני 

  •  באן לוטוס ,20 Pa-Maphrao Rd. בתי טיק משופצים בגינה נפלאה, ודק עם שולחנות וערסל בנוי מעל בריכה מלאת לוטוס. הקשישה שמנהלת את המוסד עושה כביסה בכביסה ידנית במחיר סביר ויכולה לארגן סיורי טוק-טוק אמינים באתרים ההיסטוריים. אינטרנט אלחוטי חינם, השכרת אופניים במחיר הרגיל. 
  •  באאנטבפיטאק ,15/15 Pathon Rd, Pathon Soi 3 (10 דקות הליכה מ-Wat Maha That) קבלה:13:00,11:00. בית הארחה מקסים. קרוב לפארק ההיסטורי, מציע נוחות רבה למי שרצה להישאר קרוב להריסות ולהרחק מרחובות תיירות סואנים. הוא קרוב להריסות הראשיות באי ולשוקי הלילה המקומיים. ארוחת בוקר א-לה-קארט. בריכת שחייה, טלוויזיה בלוויין, מקלחת חמה, מקרר, תה וקפה חינם ואינטרנט אלחוטי בחדרים. 
  • אתר הנופש הארמון הישן ,1/35 Moo 5, Tavasukree (ליד Wat Na Phra Men). קבלה:13:00,12:00. אתר נופש בניהול משפחתי בחלק הצפוני השקט של איוטאיה. התשלום עבור בונגלו קטן מעץ כולל ארוחת בוקר ואינטרנט אלחוטי חינם.
  • אחוזת פרומטונג ,23 Pathon Rd, Pathon Soi 19 (5 דקות הליכה מ-Wat Maha That). קרוב למרכז העיר, בית הארחה זה מציע נוחות רבה למי שרצה להישאר קרוב להריסות ולהרחק מרחוב תיירות סואן. הוא נמצא ליד בית שרווד, וקרוב להריסות הראשיות באי ולשוקי הלילה המקומיים. ארוחת בוקר א-לה-קארט, מס ומע"מ כלולים. טלוויזיה בלוויין, מקלחת חמה, מקרר, תה וקפה חינם ואינטרנט אלחוטי בחדרים. חדרי דלוקס וחדרי משפחה זמינים. 
  • סומג'אי פלייס איוטאיה ,69/16 Buawaan Soi Rattranachai District(בלב העיר) מקלחות, שולחנות כתיבה, מכונת כביסה המופעלת באמצעות מטבעות. בקרבת מקום: Wat Phra Mahathat (5-10 דקות הליכה, 1 ק"מ (0.62 מייל)); Wat Ratburana (7-15 דקות הליכה, 1.2 ק"מ (0.75 מייל)); שוק צ'או פרום (5-7 דקות הליכה, 500 מ'). תחנת הרכבת Ayutthaya (5-10 דקות הליכה, 1 ק"מ (0.62 מייל)), תחנות מיניבוס ואוטובוס למחוזות ומחוזות אחרים, (5-7 דקות הליכה, מרחק 400-600 מ'). 

  כבד 

  לבשו מכנסיים/חצאיות ארוכים עד הרקות, וללא חולצות טריקו ללא שרוולים או חולצות חושפניות. התייחסו לתמונות בודהה בכבוד רב, בדיוק כפי שהייתם נוהגים בשאר תאילנד.

  הישאר בטוח

  לאיוטהיה יש הרבה כלבים משוטטים רעבים במצב גרוע. הם יכולים להוות בעיה במיוחד מחוץ לעונה כאשר אין כל כך הרבה אנשים ברחובות. למרות שרובם צייתניים ולא מזיקים, כדי להימנע מרדיפה על ידי חבורת מהם, עדיף לא להסתובב לבד, במיוחד בלילה. למי שרגיל לטייל באזורים מתפתחים, לא אמורה להיות בעיה.

  כאשר רוכבים ברחבי העיר היזהרו מרוכבי אופנוע. אל תשים חפצים יקרי ערך בסל הכידון שלך, מכיוון שהם עלולים להיחטף ברמזורים. כמו כן, נוסעות גיששו על ידי אופנוענים חולפים, אז היזהרו אם מישהו מאט לידכם.

  כמה חנויות קטנות מוכרות בקבוקי מים שאינם מלאים לגמרי. בדוק לפני שאתה קונה ואם לא העריך את הסיכון במלואו והחליט: סביר להניח שתהיה חנות חלופית בקרבת מקום.

  יש הרבה בתי חולים, מרפאות ובתי מרקחת באיוטאיה. כמה עיקריים הם:

  • בית החולים איותאיה
  • בית החולים נבנקורן
  • בית חולים סנה
  • בית החולים ראצ'תאני
  • בית החולים סופמיטר סנה
  • בית חולים פרבך
  • בית החולים וואנגנוי
  • בית החולים רוז'נבך