צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  באט תאילנדי

  הבאט התאילנדי: עובדות מעניינות על המטבע של תאילנד

  המטבע הרשמי של תאילנד הינו באט התאילנדי. בנק תאילנד בבנגקוק מנפיק את הבאט התאילנדי (THB). עובדה מהנה: הבאט הוא אחד מ-12 המטבעות הנפוצים ביותר בעולם. אבל לפני שאתם ממירים מטבע תאילנדי לדולר ארה"ב או להיפך, מה עוד עליכם לדעת על מערכת המטבעות של תאילנד?

  יסודות המטבע בתאילנד

  כמו מטבעות רבים, המטבע של תאילנד זמין במטבעות ובשטרות. שטרות נייר מגיעים בערכים של 20 באט, 50 באט, 100 באט, 500 באט ו-1,000 באט, כאשר 100 באט הוא הנפוץ ביותר. 

  הבנק המרכזי התאילנדי מחלק את הבאט ל-100 סאטנגים. מטבעות תאילנדים מגיעים בערכים של 1, 2, 5, 10.

  המטבע מכונה בדרך כלל באט תאילנדי או פשוט באט, והסמל עבורו הוא אות B עם קו מאונך במרכז (฿). ניתן לזהות את הבאט לפי קוד שלוש האותיות שלו THB בשווקי מטבע חוץ.

  עובדות מעניינות על הבאט התאילנדי

  זה לא חוקי לדרוך על באט

  במדינות רבות אנשים עשויים שלא לטפל בשטרות ובמטבעות בזהירות רבה. אבל בתאילנד, זה בהחלט לא המקרה. למדינה יש חוק לאומי מחמיר האוסר על עלבונות למונרכיה שלה, המכונה חוק הליכות מלכותי. חוק זה אוסר על כל מעשה בעל פה, פיזי או כתוב המפגין התנהגות חסרת כבוד כלפי המלך או כל אחד מבני משפחת המלוכה. מכיוון שכל הכסף בתאילנד נושא את דיוקנו של המלך או בן משפחת המלוכה שנפטר, החוק הזה תקף גם על הטיפול במטבע. 

  חנויות רבות בתאילנד מציגות כמה שטרות באט קטנים יותר כסמל לכבוד למלך. 

  הבאט עשוי מכותנה מיוחדת

  הם מייצרים את הבאט התאילנדי עם סיב כותנה מיוחד שנועד להיות עמיד במיוחד. למעשה, לכל שטר כסף יש עובי ותחושה שונים, כך שקל יותר להבדיל ביניהם.

  בנק תאילנד משתמש בתהליך הנקרא הדפסת אינטליו שמותירה את ההדפסה מורמת מעט, מה שמאפשר מישוש בהשוואה למטבעות אחרים.

  הערכים מוצגים בצורה בולטת בספרות מערביות ובספרות תאילנדיות. אפשר גם למצוא ספרות ערביות נסתרות בפינה השמאלית התחתונה של כל שטר כסף. 

  על כל שטר מודפסת תמונה של מלך

  המלך מאהא וג'יראלונגקורן, המלך הנוכחי של תאילנד, עם פניו על השטרות של 20, 50 ו-100 באט. המהדורות האחרונות של השטרות של 500 ו-1,000 באט הונפקו ביום הולדתו של המלך מאהא וג'יראלונגקורן ב-2018.

  היסטוריה של מטבע תאילנד

  הכסף של תאילנד לא תמיד היה בצורת נייר. לפני שפיתחה שטרות מודרניים, תאילנד השתמשה בקונכיות – סיר דואנג – ואפתה מטבעות חרס כהליך חוקי.

  בתקופת שלטונו של המלך מונגקוט במאה ה-19, תאילנד הציגה סחר חופשי וכוננה יחסים דיפלומטיים עם מדינות המערב. היבוא והיצוא גדלו באופן משמעותי, וכתוצאה מכך, לא היה מספיק סיר דואנג כדי לענות על הביקוש.

  בשנת 1853, כדי להילחם בדרישה ליותר מטבעות, הורה המלך מונגקוט את הכסף הנייר הראשון, שנקרא "מאי". עם זאת, זה לא היה מוצלח במיוחד, כי אנשים עדיין העדיפו להשתמש ב-pot duang במקום במטבע הרשמי.

  מאז, תאילנד התמודדה עם מחסור חמור במטבעות מספר פעמים. כאשר המלך צ'וללונגקורן הגיע בשנת 1873, מטבעות נחושת בעלי ערך נמוך היו נדירים להפליא. ערכם של פח ונחושת בשוק העולמי עלה מעל הערך הנקוב של המטבעות.

  בשלב זה, אנשים התחילו להשתמש ב"פיפי", סוג של מטבע שהם יכלו להחליף בכסף בבתי הקזינו. המלך Chulalongkorn רצה להימנע משימוש בו, אז הוא הציג מטבע נייר בעל ערך נמוך בשם "At Kradat", בזמן שהמתין למטבעות נחושת שהיו אמורים להגיע מאנגליה. 

  מכיוון שעדיין לא היו מספיק מטבעות תאילנדים במחזור כדי לענות על הביקוש, הממשלה אפשרה לשלושה בנקים מסחריים זרים לפעול ולהנפיק שטרות ב-1889, 1898 ו-1899.

  שערי הבהט התאילנדי

  הבאט הוא המטבע החוקי היחיד בתאילנד, כך שאם תיסעו לשם, תצטרכו להמיר את כספכם לבאט. באופן דומה, אם אתם שולחים כסף לתאילנד, ודא שהוא בבהט, לא בדולרים אמריקאים (USD), לירות בריטיות (GBP) או יורו (EUR).

  הזמן הטוב ביותר להמרת באט תאילנדי תלוי בשער החליפין של כל צמד מטבעות, המשתנה.

  אם אתם ממירים בין דולרים לבאט תאילנדי, אז תרצה להסתכל על שער הדולר. נכון ל-23 ביוני 2022, דולר אחד היה שווה ל-35.34 THB.