צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  בירת תאילנד בעבר

  ממלכת סוכותאי (1238–1438)

  מדינות ערים בתאילנד הפכו בהדרגה לעצמאיות באימפריה החמרית המוחלשת. אומרים שממלכת סוקוטאי הוקמה כממלכה ריבונית חזקה על ידי סרי אינדרדיטיה בשנת 1238 לספירה. מאפיין פוליטי שהיסטוריונים תאילנדים "קלאסיים" מכנים "אבא שולט בילדים" היה קיים בתקופה זו. כל אחד יכול היה להביא את הבעיות שלו ישירות למלך, שכן היה פעמון מול הארמון למטרה זו. העיר שלטה לזמן קצר באזור תחת המלך רם ח'האנג, שמדינות המסורת והאגדה קבעו את האלפבית התאילנדי, אך לאחר מותו בשנת 1365, סוקוטאי נקלעה לדעיכה והפכה כפופה למדינה תאילנדית נוספת המתעוררת, ממלכת איוטאיה באזור צ'או פראיה התחתון. .

  מדינה תאילנדית נוספת שהתקיימה יחד עם סוקוטאי הייתה המדינה המזרחית לאן נא שמרכזה בצ'אנג מאי. המלך מנגראי היה המייסד שלה. עיר-מדינה זו נוצרה באותה תקופה עם סוכותאי. מן הסתם, לאן נא הפך לבעל ברית הדוק עם סוכותאי. לאחר שממלכת איותאיה הגיחה והרחיבה את השפעתה מעמק צ'או פראיה, סוקוטאי הוכנעה סופית. קרבות עזים בין לאן נא ואיותאיה התרחשו גם הם ללא הרף וצ'אנג מאי הוכפפה בסופו של דבר, והפכה לוואסל של איותאיה.

  ההיסטוריה העצמאית של לאן נא הסתיימה ב-1558, כאשר היא נפלה לבסוף בידי הבורמזים. היא נשלטה על ידי בורמה עד סוף המאה ה-18. לאחר מכן קמו מנהיגים מקומיים נגד הבורמזים בעזרת הממלכה התאילנדית העולה ת'ונבורי של המלך טקסין. "העיר הצפונית" הפכו אז לוואסלים של הממלכות התאילנדיות התחתונות של ת'ונבורי ובנגקוק. בתחילת המאה ה-20 הם סופחו והפכו לחלק מסיאם המודרנית, המדינה שנקראת כיום "תאילנד".


  תקופת איותאיה (1351–1767)

  העיר איוטאיה הייתה על אי קטן, מוקף בשלושה נהרות. בשל מיקומה הניתן להגנה, איותאיה הפכה במהירות לחזקה, פוליטית וכלכלית. שמה של Ayutthaya נגזר מאיודהיה, עיר קדושה הודית.

  השליט הראשון של ממלכת איוטאיה, המלך אוטונג (R. 1351–1369), תרם שתי תרומות חשובות להיסטוריה של תאילנד: ביסוס וקידום הבודהיזם של Theravada כדת הרשמית כדי להבדיל את ממלכתו מהממלכה ההינדית השכנה של אנגקור ו הידור של ה-  Dharmaśāstra , קוד משפטי המבוסס על מקורות הינדיים ומנהג תאילנדי מסורתי. ה- Dharmaśāstra נותרה כלי של החוק התאילנדי עד סוף המאה ה-19.

  בשנת 1511 שלח הדוכס אפונסו דה אלבקרקי את דוארטה פרננדס כשליח לממלכת איוטאיה, הידועה אז לאירופאים כ"ממלכת סיאם". מגע זה עם המערב במהלך המאה ה-16 הוביל לתקופה של צמיחה כלכלית כאשר הוקמו נתיבי מסחר רווחיים. איותאיה הפכה לאחת הערים המשגשגות ביותר בדרום מזרח אסיה. לפי ג'ורג' מודלסקי, לפי הערכות, איותאיה הייתה העיר הגדולה בעולם בשנת 1700 לספירה, עם אוכלוסייה של כמיליון. המסחר פרח, כאשר ההולנדים והפורטוגלים היו בין הזרים הפעילים ביותר בממלכה, יחד עם הסינים והמלזים. אפילו לוחמי לוזונס מהפיליפינים נכחו גם הם.

  תקופת איוטאיה ידועה בתור תור הזהב של הספרות התאילנדית, האמנות והמסחר עם העולם המזרחי והמערבי. תקופת האיותאיה נחשבה גם כ"תור הזהב של הרפואה בתאילנד" בשל ההתקדמות בתחום הרפואה באותה תקופה.

  הבירה הנעה של תאילנד: מאיוטאיה לבנגקוק

  פניו של בודהה מביטים בשלווה, האבן הלבנה שלו כמעט מכוסה בעפר וטחב ממאות שנים של צמיחה. הוא כל כך קרוב לצבע של שורשי העצים העבים שמקיפים ומסתבכים אותו, למעשה, שקל לפספס את הפנים לגמרי.

  בעיר התאילנדית המפוארת Ayutthaya, כ-80 ק"מ (50 מייל) צפונית לבנגקוק, מאות פסלי בודהה כאלה משובצים בהריסות שצמחו סביב המקדשים כאן. בירת תאילנד לשעבר, איוטאיה הייתה פעם עיר חשובה ומשגשגת במאות ה-14 עד ה-18, הארמונות, המקדשים והמנזרים שלה ננטשו ונותרו ריקים לאחר התקפה של הבורמזים ב-1767. לאט לאט, במהלך 250 השנים האחרונות, הטבע תבע את המבנים והפסלים הבודהיסטים עד שהפכו לחלק מהנוף, באחד עם הג'ונגל שפלש. רבים מפסלי הבודהה חסרי ראש; רבים מהקירות נשענים בזוויות מדאיגות; צריחי מקדשים וסטופות פשוט מתנגדים לכוח המשיכה.

  במדינה שבה  הוואטים ( מקדשים תאילנדים) נמצאים בכל מקום – יש יותר מ-40,000 במדינה – אלה באיוטאיה, יחד עם ארמונות המתחם, המרחבים הציבוריים, המנזרים הבודהיסטיים, המונומנטים ובתי המגורים, מרמזים על הפאר שלהם מזמן. בין העשבים, הגפנים והעצים שצומחים סביבם ולפעמים ממש דרכם.

  Ayutthaya הייתה למעשה הבירה השנייה של סיאם, כפי שנקראה פעם תאילנד. הוא הועבר לשם מסוכותאי בשנת 1350 בגלל מיקומו האסטרטגי על אי מוקף בשלושה נהרות, שם ניתן היה להגן עליו ביתר קלות. כמו המתחמים של אנגקור וואט, בירת סיאם הייתה אחת הערים הגדולות והקוסמופוליטיות בעולם באותה תקופה; מרכז של סחר בינלאומי וכוח כלכלי. הרשת המשוכללת של הכבישים והתעלות שלה תוכננה בקפידה, יחד עם מקדשים מכוסי זהב ומבנים בעלי מבנה מונומנטלי ומערכת הידראולית מים מתקדמת ביותר.

  את חשיבות העושר הזה אפשר לראות עדיין בהריסות שהן כיום איותאיה. אפילו חלק מהציורים המקוריים עדיין קיימים על קירות ארמון תת-קרקעיים. לאחר חפירה ראשונית כאתר ארכיאולוגי, ולאחר מכן הוגדרה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, ננקטה הקפדה רבה על שחזור, שימור ובנייה מחדש של שרידי העיר הגדולה של פעם. בכל מקום שבו נבנו חורבות ידועות של העיר העתיקה בימים המודרניים, הן נחשפות כעת. הרבה ידוע על הפריסה בשל המפות הנרחבות והמדויקות, יחד עם רישומים היסטוריים, שנוצרו עוד כשהיא נבנתה במקור.

  למרות מיקומו המוגן וההגנות המסיביות שלו, הצבא הבורמזי פלש ב-1767 והרס את העיר עד היסוד. היא ננטשה ומעולם לא נבנתה מחדש, והממלכה הסיאמית עברה להקים עיר בירה חדשה במורד הזרם: בנגקוק של היום. למעשה, למרות גודלה העצום והמודרניזציה, עדיין אפשר להציץ באיוטאיה בבנגקוק – כשהבירה החדשה נבנתה, היה מאמץ מודע לשחזר את הישנה, לחקות את הארכיטקטורה והמערכת שלה ככל האפשר. השם הרשמי המלא של בנגקוק – כל 20+ המילים שלה! – כולל איוטאיה כמחווה.

  זהו טיול יום קל למדי לאיוטהיה מבנגקוק, שניתן להגיע אליו ברכבת, במכונית, באוטובוס, או בסיורים הרבים שמציעים שם חבילות. אם אתה הולך בעצמך, זה יחסית פשוט לשכור נהג אופני או טוק טוק ליום כדי לעשות את דרכך. שימו לב שמעט אנשים מדברים כאן אנגלית, ורבות מהמפות התיירותיות שסופקו אינן מדויקות, כך שהדברים האלה יכולים להיות קצת אתגר.

  מכיוון שכיום זהו אתר ארכיאולוגי והמקדשים אינם פונקציונליים עוד, אין קוד לבוש, אך עדיין מומלץ לכבד את המנהגים המקומיים. רוב המבנים שניתן להיכנס אליהם הם בחינם, אם כי חלקם גובים תשלום קטן כמו 50 באט. חלק מהאתרים העיקריים לביקור כוללים:

  •  Wat Phra Si Sanphet , Sri Sanphet Road. זהו המקדש הגדול ביותר באיוטאיה, המשמש רק לטקסים דתיים. ניתן לגשת לארמון המלכותי מכאן (אם כי מעט נותר ממנו).

  •  Viharn Phra Mongkol Bopit  נמצאת ממש בסמוך, ומכילה תמונת בודהה גדולה מיציקת ברונזה.

  •  Wat Ratchaburana , Naresuan Road יש Prang (צריח מקדש) מובהק   שעדיין עומד, ויש כאן תערוכה קטנה.

  •  Wat Phra Mahathat  נמצא מעבר לכביש, ובעוד המקדש הזה נבזז, שורת הבודהות חסרות הראש רודפת. כאן גם ניתן למצוא את ראש הבודהה העטוף בשורשי עץ.

  •  Wat Thammikarat , U-Thong Road. אחד המקדשים הבודדים הפועלים כיום, למרות הגג החסר ועץ ענק שצומח בצידו. יש גם אולם בודהה שוכב.

  •  Phra Chedi Suriyothai , U-Thong Road. זה מציין את הצ'די הלבן והזהב שנבנה כאנדרטת זיכרון למלכה סיאמית עתיקה.

  יש הרבה אתרים ואתרים אחרים שאפשר לראות, כולל מבצר Phet, שממנו נשקף נוף יפה של הנהר. רבים מהחפצים והאוצרות ששוחזרו במהלך תהליך השיקום מוצגים במוזיאון הלאומי צ'או סם פראיה באיוטאיה, ששווה ביקור אם יש לך זמן.

  ביצוע הטרק מבנגקוק לקודמו מאפשר למבקרים לקבל הצצה לעוצמתה, היופי והתחכום של הממלכה הסיאמית הישנה – יחד עם תחושה של ההיסטוריה והתרבות של תאילנד.

  תקופת תונבורי ותקופת רטנאקוסין המוקדמת (1767–1851)

  ממלכת תונבורי (תאילנדית: ธนบุรี) הייתה ממלכה סיאמית מרכזית שהתקיימה בדרום מזרח אסיה בשנים 1767 עד 1782, במרכזה העיר ת'ונבורי, בסיאם או תאילנד של היום. הממלכה נוסדה על ידי טקסין הגדול, שאיחד מחדש את סיאם בעקבות קריסת ממלכת איוטאיה, שבה נפרדה המדינה לחמש מדינות אזוריות לוחמות. ממלכת ת'ונבורי פיקחה על האיחוד המהיר וההתבססות המהירה של סיאם כמעצמה צבאית בולטת בתוך דרום מזרח אסיה היבשתית, ופיקחה על התרחבות המדינה עד לנקודה הטריטוריאלית הגדולה ביותר שלה עד לאותה נקודה בתולדותיה, תוך שילוב של לאן נא, הממלכות הלאוטיות (לואנג פראבנג, ויינטיאן , Champasak), וקמבודיה תחת תחום ההשפעה הסיאמי.

  ממלכת ת'ונבורי ראתה את ההתגבשות והצמיחה המתמשכת של הסחר הסיני מצ'ינג סין, המשך מתקופת איותאיה המאוחרת (1688-1767), ואת ההשפעה המוגברת של הקהילה הסינית בסיאם, כאשר טקסין ומלכים מאוחרים יותר חולקים קשרים הדוקים וקרובים. קשרי משפחה עם הקהילה הסינית-סיאמית.

  ממלכת ת'ונבורי התקיימה רק 14 שנים, והסתיימה ב-1782 כאשר טקסין הודח על ידי מפקד צבאי גדול של ת'ונבורי, צ'או פראיה צ'קרי, שייסד לאחר מכן את ממלכת ראטנקוסין, הממלכה השלטת הרביעית והנוכחית בתאילנד.