צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  צוואר ארוך תאילנד

  שבט ארוכות הצוואר בתאילנד הפך זה מכבר לאטרקציה תיירותית פופולרית בתאילנד, אבל זה לא היה חסר מחלוקת. יש אנשים שאומרים שאתה בהחלט צריך לבקר את אנשי Kayan כי הם זקוקים נואשות לדולר התיירותי. הביקור שלך יהיה חינוכי ויעזור לקדם את שימור תרבות הקסם הזו והמסורות הנלוות. אנשים אחרים, לעומת זאת, טוענים שהנשים הללו סובלות מידי סחר התיירים ולמעשה עובדות ב"גן חיות אנושי".

  אז מהי האמת? האם לבקר בשבט ארוכי הצוואר המפורסם בתאילנד או להתרחק? ובכן, במאמר זה אסביר הכל.

  האם כדאי לבקר בשבט ארוכי הצוואר בתאילנד?

  אם אי פעם שמעתם ורציתם לבקר את אנשי "ארוכי הצוואר" של קאיין, אבל מעולם לא עשיתם זאת כי זה הרגיש מתויר מדי, הואי פו קנג במאה הונג סון הוא המקום שלכם ללכת אליו.

  האם אתה מחפש מפגשים ייחודיים ומשמעותיים עם אנשים שיש להם סיפורים לספר שמעולם לא שמעת עליהם, מסורות לחלוק שמעולם לא חווית ומיומנויות ללמד אותך שמעולם לא דמיינת ללמוד? תושבי Huay Pu Keng יותר משמחים לתת לכם להיות חלק מזה ועוד במהלך ביקורכם.

  לאנשים רבים ברחבי העולם יש תמונה זו בראשם של נשות הקאיין העונדות טבעות צוואר פליז, אך לא רבים יודעים את המשמעות מאחורי הטבעות הללו. למעשה, חלק ניכר מהמידע על הקאיין המופץ ברחבי האינטרנט ואפילו על ידי מדריכים תאילנדים לאומיים הוא מעורר פרובוקציה ולא מדויק! זו הסיבה שחברתי לשרלוט לומן-ווגלס, מייסדת ומנכ"לית  Fair Tourism .

  שרלוט עשתה כמות לא מבוטלת של עבודה בשטח עם נשות קאיין והפכה למומחית משהו בתחום! שרלוט והצוות שלה אספו בחביבות כמה  עובדות ומידע מדויקים, והדגימו מה נכון ומהו מיתוס כשזה מגיע לשבט ארוכי הצוואר בתאילנד. 

  מי הם שבט ארוכי הצוואר בתאילנד?

  המכונה רשמית נשות הקאיין, שבט ארוכי הצוואר בתאילנד הם תושבים ממדינת קאיה (קרני) במזרח מיאנמר. מזמן יש עימות פנימי בתוך מיאנמר, וכשהמתחים גברו (בשנות ה-80 וה-90) בין הבדלנים הקרניים לצבא הבורמזי זה גרם לתושבים רבים של מדינת קאיה לברוח מבתיהם.

  מכיוון שהם היו כל כך קרובים לתאילנד, לשם הם הלכו – תאילנד אפשרה לאנשי קאיין להישאר במעמד של 'פליט סכסוך'. לאנשי קאיין אין סטטוס אזרחות בתאילנד, כלומר הגישה שלהם לשירותים כגון שירותי בריאות, בתי ספר וחשמל מוגבלת.

  הכפר Huay Pu Keng ממוקם באזור המרתק Mae Hong Son בצפון מערב תאילנד, גרים. טאי יאי (שאן, מיעוט אתני מצפון תאילנד) מתגורר גם הוא בהואאי פו קנג. הואי פו קנג הוא אחד משלושת הכפרים קארני במאה הונג סון. הכפרים האחרים הם Huay Sua Thao ו- Nai Soi.

  למרות שזה לא כל כך נגיש כמו נקודות חמות כמו צ'אנג מאי, זה במרחק של שעה ו-50 דקות טיסה מבנגקוק או 5-6 שעות נסיעה מצ'אנג מאי. אבל כשתגיעו לשם, יש לכם את המקום כמעט לעצמכם, שכן זו באמת פנינה נסתרת.

  קצת היסטוריה על אנשי קארני

  לא הרבה אנשים מכירים את הסיפורים וההיסטוריה של שבט ארוכי צוואר בתאילנד, הידוע רשמית כאנשי קארני. אנשים אלה הם במקור ממיאנמר, אך רבים מהם ברחו לתאילנד בשנות השמונים והתשעים כדי לברוח מאלימות ועבודות כפייה של החונטה הצבאית במולדתם.

  יחד עם שבטים נוספים, התיישבו בני שבטי הצוואר הארוך במחנות פליטים קרובים לגבול מיאנמר. ניתנו להם שלוש אפשרויות: הם יכולים להישאר במחנה הפליטים (ללא חופש תנועה), להתיישב מחדש בחו"ל (למדינות כמו אוסטרליה, פינלנד והולנד) או לעבור לכפרים הפתוחים לתיירות.

  רוב הקאיאנים בחרו באפשרות האחרונה הזו. עם זאת, הם לא קיבלו מעמד חוקי בתאילנד, מה שאומר שהם אינם מורשים לנסוע לאזורים אחרים של תאילנד מעבר למחוז מיי הונג סון, אלא אם ניתן אישור מהממשלה.

  התיירות הפכה חיונית עבור קהילות אלה מכיוון שהיא מייצגת את החלק הגדול ביותר של הכנסתן. בשנת 2008, אנשי עסקים הקימו כפרי ראווה ליד מוקדי תיירות, כמו צ'אנג מאי, צ'אנג ראי ופטאיה. זה גרם לירידה משמעותית בתיירות במאה הונג סון, מכיוון שהסיבה החשובה ביותר לביקור במאה הונג סון היא לראות את הקאיין. 

  https://www.youtube.com/embed/J0Pxe1onBe0?feature=oembed תוכל ללמוד הכל על הסיפור של הקאיין בסרט התיעודי הזה.

  שבט הצוואר הארוך בתאילנד הם למעשה תת-קבוצה של אנשי קארני. אז האנשים שאתם צפויים לראות ביום טיול תיירותי בזמן שהם נמצאים בתאילנד הם בני שבט רחב יותר, שרובם עדיין חיים במיאנמר: יש 40,000 קאיאנים במדינת שאן וכ-20,000 במדינת קאיה. זהו מיעוט קטן של קאיין, כיום בסביבות 500-600, המתגוררים בתאילנד.

  השבט התיישב במקור באזור Demawso של מדינת Kayah עוד בשנת 739 לספירה, הם במקור ממונגוליה. באזור זה עדיין יש כיום בני שבט קאיין. כשהם הגיעו למיאנמר, הביאו איתם את דתם: קאן ח'וואן. זה כולל את אמונתם ארוכת השנים שהקאיאנים הם תוצר של איחוד בין דרקון נקבה, לבין הכלאה של אדם/מלאך זכר. עם זאת, בעוד שחלק מאנשי קאיין עדיין נוהגים בדת זו, רבים כיום הם רומאים קתולים או בודהיסטים. זאת בשל המיסיונרים האיטלקיים מהמאה ה-18 שעבדו בין השבט בשלב מסוים.

  תושבי הקאיין מתייחסים לעצמם כקייאן ומתנגדים שיקראו להם Padaung (שזה מונח תאילנדי) מכיוון שזה מבזה אותם.

  למה בעצם לשבט ארוכי הצוואר בתאילנד יש צוואר ארוך?

  נשים משבט הקאיין מזהות את עצמן לפי הלבוש שלהן וטבעות הצוואר שלהן מפליז. לפי המסורת שלהן, בנות מתחילות לענוד טבעות כשהן בסביבות גיל 5. הסלילים מוסרים לעתים רחוקות.

  רעיונות רבים בנוגע לסלילים הועברו לתיאוריה, החל מהגנה על נשים מלהפוך לעבדות לשבטים אחרים או למנוע מהן נשיכות נמר. יש גם שאומרים שאם הם מסירים את הטבעות, הם ימותו, אבל זה שקר גס שסיפרו מדריכי טיולים תאילנדים שמנסים להפוך את הסיפור שלהם לסנסציוני יותר! הטבעות דוחפות את עצמות הצווארון שלהן וזה מאמץ עצום על הגוף, שכן משקלן מגיע עד 20 ק"ג.

  עם זאת, המטרה האמיתית של ענידת הטבעות היא זהות תרבותית, הקשורה ליופי. בתאילנד, הנוהג לענוד טבעות צוואר בקרב נשות הקאיין זכה לפופולריות בשל העובדה שהוא מושך תשומת לב תיירותית כדי להביא הכנסה לשבט ולאנשי העסקים המקומיים. אבל נשות קאיין חופשיות לענוד את הטבעות, הן אפילו להוטות לענוד את זה מכיוון שזו דרך לשמור על מסורת הקאיאנית שלהן בחיים. 

  מבחינה היסטורית, נשות שבט הקאיין תמיד ענדו סלילי פליז על צווארן. זה נותן רושם של התארכות. עם זאת, הצוואר עצמו אינו מתארך בפועל; במקום זאת, עצמות עצם הבריח נדחפות כלפי מטה, ומעוותות את הגוף. הם יכולים להסיר את הסלילים, אם הם רוצים. הסלילה היא תהליך ממושך, ולכן רוב הנשים אינן מסירות את הסלילים שלהן כלל למעט סלילים חדשים (גדולים יותר) שיתווספו או עבור פרוצדורות רפואיות.

  האם שבט הצוואר הארוך הוא דוגמה לגן חיות אנושי?

  עם הזמן, אנשי קאיין ותתי קבוצות אחרות של קארני הפכו לאטרקציה תיירותית בולטת בצפון תאילנד. לשבטי ארוכי הצוואר בתאילנד הייתה תרבות ומסורות ייחודיות שהעניקו הרגשה של אותנטיות שהמבקרים מחפשים. אולם, 'אותנטיות' זו, שהיא נושא מורכב וסובייקטיבי, החלה להיות מוטלת בספק.

  לרוע המזל, נוצר עסק ממפגשי שבט ארוכי הצוואר בגלל העלייה הפתאומית של העניין בקהילות אלו. זה הוביל בסופו של דבר למחלוקות בנושא zooification, שבהן כמה אנשים החלו להציע שהאטרקציות התיירותיות הן 'גני חיות אנושיים' לא אותנטיים.

  מכיוון שתיירות היא, ברוב המקרים, ההכנסה היחידה של הקאיין, המקומיים נאלצו לרצות את דרישות התיירים, מה שגרם כתוצאה מכך לאובדן אותנטיות וכבוד. התיירים לא קיבלו תדריך לגבי איך להתנהג עם המקומיים והם לא היו מודעים להבדלים תרבותיים. הדבר גרם להתרחשות של חוסר כבוד והיעדר התנהגות תיירותית אתית מצד תיירים, למשל צילום תמונות של מקומיים מבלי לבקש רשות לעשות זאת. כתוצאה מכך, היה מסובך לארגן מפגש אתי בין מארחים לאורחים.

  בתגובה למחלוקות, כמה תיירים החליטו להחרים את הכפרים הללו המכונים גם 'גני חיות אנושיים'. על ידי החרם, התיירים הפסיקו לתמוך במפעילי תיירות שמרוויחים מהקהילות הללו והפחיתו באופן דרסטי את היתרונות הכלכליים של התיירות לכל בעלי העניין בתחום התיירות.

  תיירים רבים חושבים שבאמצעות החרמת האזור הם יעזרו לקאיין להשיג תנאי חיים טובים והוגנים יותר, מה שלא כך. התיירים הרגישו מרומים כי הם תפסו את ביקורם בשבט ארוכות הצוואר כלא אותנטי. יתרה מכך, מטרתם העיקרית בבואם לבקר בכפרים הללו הייתה ללמוד על דרכי החיים של קארני, אך למעשה חילופי התרבות עם המקומיים היו מוגבלים.

  אכזבות אלו הובילו תיירים לחפש חוויות 'אמיתיות' אחרות ביעדים אחרים. לרוע המזל, קארני הם פליטים והם תלויים במבקרים כדי להתפרנס מכיוון שהם הגבילו את חופש התנועה. לירידה זו בתיירות היו השלכות דרסטיות על יכולת הפרנסה של שבט הצוואר הארוך לחיות באיכות חיים טובה.

  תיירות קהילתית בשבט ארוכי הצוואר בתאילנד

  עם העלייה בתחומי העניין בתיירות בת קיימא והשכלה מוגברת סביב הצורך בפיתוח ותכנון תיירות יעילים, תיירות הוגנת הלכה לקהילות שבט ארוכות הצוואר, כמו הואי פו קנג ושוחחה עם תושבי הכפר בנוגע למוקד חדש: תיירות מבוססת קהילה. . 

  תיירות מבוססת קהילה (CBT), סוג של תיירות ש"לוקחת בחשבון קיימות סביבתית, חברתית ותרבותית. הוא מנוהל ובבעלות הקהילה, למען הקהילה, במטרה לאפשר למבקרים להגביר את המודעות שלהם וללמוד על הקהילה ועל דרכי החיים המקומיות.

  כאשר משתמשים בתיירות מבוססת קהילה, המקומיים מעורבים באופן פעיל בתכנון וניהול התיירות. הקהילה מרוויחה מ-CBT במספר דרכים, למשל על ידי שימוש ברווח הכספי שנוצר על ידי התיירות כדי לתמוך בפיתוח הקהילה ובהגנה עליה.

  יתר על כן, CBT מפחית את העוני על ידי יצירת הזדמנויות עבודה הנובעות מהביקוש לתיירות. בנוסף, מיומנויות חדשות יכולות להירכש על ידי המקומיים: חשיבה ביקורתית, דיון, תכנון, העצמה קהילתית (לאנשים מקומיים מוסמכים יש את הכישורים לנהל משא ומתן ולייצג את עצמם) והעצמת נשים.

  שבט ארוכי הצוואר, הואאי פו קנג, עשה את המעבר לפעילות תיירותית מבוססת קהילה כדי להימנע מהיבטים נצלניים של "גן חיות אנושי" שאפיין כפרים רבים של שבטי גבעות בצפון תאילנד. Huay Pu Keng הוא הכפר הקארני הראשון והיחיד בתאילנד המתפקד על עקרונות CBT.

  Fair Tourism, קרן הולנדית שמטרתה להעלות את המודעות בקרב מטיילים וסטודנטים וכן לסייע לקהילות להקים CBT, תמכה ב-Huay Pu Keng במעבר ל-CBT, כך שהתיירות מעצימה אותם במקום מנצלת אותם. כמו כן, מכבדים את העובדה שחלק מתושבי הכפר לא רוצים לעבוד בתיירות. הם עושים עבודה אחרת, למשל בחקלאות. 

  מובן מאליו שצריך לשמוע קודם כל את נקודת המבט ודעותיהם של המקומיים, והם צריכים להיות מסוגלים לדבר בעד עצמם. בשנת 2018, ניקי ויסר (לשעבר מתנדבת של תיירות הוגנת) ביצעה מחקר עבור תיירות הוגנת, כדי לגלות מה נקודת המבט של תושבי הכפר על תיירים המבקרים ב-Huay Pu Keng.

  באמצעות ראיונות מובנים למחצה, רואיינו 30 תושבי Huay Pu Keng בנושא זה. אלה מייצגים כמעט את כל המשפחות, שכן יש בסביבות 200 תושבים בסך הכל. כפי שעולה מתוצאות המחקר, כל שלושים הנשאלים היו חיוביים לגבי הרצון להיות מעורב בתיירות. הסיבות העיקריות לכך הן ההזדמנות לספר סיפורים על המסורת שלהם, לשפר את כישורי השפה האנגלית, לקבל הכנסה תוך שמירה על התרבויות ולהראות לתיירים את דרך החיים שלהם ב-Huay Pu Keng.

  יתרה מכך, המחקר מצביע על כך שהחוויה של המקומיים עם תיירים חיובית בסך הכל. כפי שצוטט על ידי מרואיין המחקר: " אני אוהב כשתיירים באים לבקר אותנו. יש אנשים שאין להם תעודת זהות תאילנדית. הם לא יכולים לעבוד מחוץ לכפר. אם התיירים יבואו, נוכל להראות לתיירים את כישורינו. אם התיירים לא מגיעים לכפר שלנו, התושבים נאלצים לעבור מחוץ ל-Huay Pu Keng ולעבוד במקום אחר. 

  המחקר הגיע למסקנה שהקארני מאוד סקרנים לגבי איך אנשים אחרים חיים ברחבי העולם והם "אוהבים שיחות בין-תרבותיות" (Visser N., 2018). לבסוף, המחקר הדגיש כי לתושבי Huay Pu Keng יש הבנה נכונה של המושג CBT והם רוצים יותר חילופי תרבות עם מבקרים.

  מה אתה יכול לעשות במהלך הביקור שלך בשבט ארוכי הצוואר בתאילנד?

  Huay Pu Keng מציע למבקרים הזדמנות לעסוק בסדנאות בהנחיית אומנים של Karenni בהכנת צמיד פליז, כוס במבוק, בקבוק מים או פעמון מסורתי. יתר על כן, אורחים המבקרים בשבט ארוכי הצוואר יכולים לנסות את כוחם באריגה או לבלות יום שלם בלימוד כיצד לגלף בובת קאיין מעץ. המבקרים יכולים גם ללמוד על פסטיבל "קיי הטו בו" (השנה החדשה של קאיין), החגיגה השנתית הגדולה ביותר. וניתן לארגן טיולים לכפר Karenni הסמוך Huay Sua Thao.

  כשמבקרים בשבט ארוכי הצוואר אפשר גם ללמוד עוד על צמחי מרפא בג'ונגל ההררי המקיף את הכפר ולנטוע עצים עם תושבי הכפר. זו מסורת יום האם שלהם לעשות זאת, אבל חשוב לסביבה לשתול עצים באופן קבוע יותר. כדי לשמור על הכפר נקי, הם מארגנים ניקיון קבוע עם המבקרים והקהילה.

  אם זו עונת החקלאות, המבקרים יכולים להצטרף לכפריים לשדות, שם הם מגדלים שומשום שחור, שהוא בעל ערך רב. חלקו משמש לצריכה עצמית, אך רובו נמכר. הם גם נכנסים ליער כדי לקטוף פטריות ונצרי במבוק.

  ייחוד נוסף של המטבח Karenni הוא שהם אוכלים חרקים אכילים. הם שמים קמח רטוב על מקל כדי למשוך אותם. מבקרים לא חלשים מוזמנים לנסות זאת בעצמם!

  יש כל כך הרבה פעילויות שיום אחד הוא ממש קצר מדי! לכן, בכפר יש גם אפשרויות לאירוח ביתי וסעודה. ככל שתישארו זמן רב יותר, כך תוכלו להועיל יותר לקהילה המקומית באמצעות חילופי תרבות והוצאות תיירות. זוהי חוויה סוחפת באמת וזו שלעולם לא תשכח!

  ההשפעות הכלכליות של הביקור שלך הן עצומות! אנשי Karenni יכולים להתפרנס ולהשקיע כסף בבריאות ובחינוך בעוד המבקרים רוכשים חוויה בלתי נשכחת. יתר על כן, תיירות מבוססת קהילה גם מטפחת כבוד והבנה בין 'מארחים' ו'אורחים'. זה לעתים קרובות גולת הכותרת של הטיול ואפילו יכול להיות מהפך ומשנה חיים. עם זאת, אין זה מפתיע שהעניין ב-CBT גדל במהירות.

  אם תרצו מידע נוסף על הסדנאות ופעילויות אחרות האפשריות ב-Huay Pu Keng, אנא הסתכלו באתר Fair Tourism. כאן תוכלו למצוא גם את מפעילי הטיולים המציעים את פעילויות ה-CBT ללקוחותיהם.

  לא רק Huay Pu Keng שווה את הביקור, גם מקומות אחרים במחוז מאה הונג סון מחכים לכם כמו גשר סו טונג פאה, הפארק הלאומי דוי אינתאנון, שמורת הפילים צ'אנג צ'יל, העיירה מאה הונג סון ואינספור מערות הג'ונגל ומפלי המים. מיי הונג סון הוא האזור ההררי ביותר בתאילנד עם יותר מ-80% מכוסה בטבע בתולי. זוהי חוויה ייחודית ומיוחדת, לא תיתקלו בתיירים רבים אחרים במאה הונג סון, שכן המחוז אינו מוכר עדיין למבקרים בינלאומיים.

  האם כדאי לבקר בשבט ארוכי הצוואר המפורסם בתאילנד?

  אני מקווה שנהניתם לקרוא את המאמר הזה ושעכשיו אתם יותר מעודכנים אם כדאי (או לא) לבקר בשבט ארוך הצוואר בתאילנד. כפי שאתה יכול לראות, יש כמה יוזמות תיירות קהילתיות פנטסטיות שיושמו כאן וניהול התיירות של האזור עכשיו הרבה יותר טוב ממה שהיה פעם! האם כדאי לבקר בשבטים ארוכי הצוואר בתאילנד? כן, אתה בהחלט צריך!